| Dorobantu_Dorin_1994 a întrebat:

Mi-am schimbat parola de curand de la mail (yahoo). Dupa cateva ore am incercat sa ma loghez cu aceeasi parola si nu a mers. Am incercat sa o schimb din nou, dar nu am reusit, orice as scrie spune ca face parte din numele meu. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| R0VER a răspuns:

.
Salut
Dacă tu nu greșești parola de prea multe ori, atunci să știi că cineva îți blochează contul tastând parola în mod greșit și repetat. Yahoo are o restricție pe baza asta, iar la câteva încercări eșuate contul tău este blocat urmat de acel mesaj cu "Your account has been locked, bla bla bla".
Asta ai pățit tu, iar una din variantele care le mai ai să-ți recuperezi contul este să răspunzi la întrebările secrete. Întrebările secrete sau dacă ai setat o adresă de e-mail alternativă, atunci îți vei putea recupera datele de autentificare trecând însăși acea adresă de e-mail opțională.
Deci variantele se înmulțesc. Ai două până acum.
Dacă tot nu reușești să răspunzi la întrebările secrete, îți rămâne decât să intri în contact cu cei de la suport folosind yahoo help. Deschizi o filă nouă în browser pe Google Translate, asta daca nu știi engleza, și începi sa le explici problema ta. Dacă știi istoricul contului tău, de exemplu ultimele convorbiri, e-mail-uri trimise, primite, etc, atunci îți vor trimite un link de resetare a parolei pe o adresă de e-mail aleasă de tine chiar în momentul ăla. Ideea e că trebuie să dovedești clar că e contul tău.
Nu uita, în caz că-ți recuperezi contul, să treci pe la setările contului - securitate și să-ți setezi un număr de telefon. E o opțiune destul de recentă și foarte viabilă cu care îți poți recupera datele de autentificare.
Succes!
( raspuns dat de ancasd, pe http://forum.softpedia.com/topic/923680-cont-yahoo-blocat/ )
poate te ajuta si link'urile:
http://radiointim.wordpress.com/......er-blocat/
http://radiointim.wordpress.com/2013/02/06/915/
http://ow.ly/vAa3G

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte posibil cand ai schimbat parola sa nu fi salvat si trimis modificarile, Incearca sa te loghezi pe parola veche.

| sosostore a răspuns:

Ai incercat sa scrii prima litera cu majuscule? exemplu : TPU