| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut,nu am trimis niciodata prin posta, o persoana din alt oras vrea sa cumpere ceva de la mine(am un anunt pe olx) si spune: sa platesc eu 12 sau 13 ron iar cand soseste pachetul la el va achita pretul la produs dar si transportul, cum vine asta? Nu se poate varianta sa trimita un curier la mine acasa iar cand imi preia produsul imi si plateste prin curier?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il trimiti prin posta contra ramburs si pui la ramburs valoarea obiectului plus costul transportului. Ideea este ca trebuie sa completezi un buletin de expeditie si un formular de mandat unde scrii pe invers. Adica daca in Buletin tu esti expeditorul in mandat tu esti destinatarul. La curier este mai usor: ii spui plata la destinatar plus suma valorii obiectului si ei ti-i aduc banii. Dar este mai scump si daca destinatarul spune ca vrea prin posta este posibil sa nu accepte obiectul si tu dai banii degeaba ca vei plati transportul.

| CattanyMihai778 explică (pentru Salontanul):

@ Salontanul multumesc de raspuns pare mai complicat la posta trebuie sa stai la doua cozi:depui obiectul si completezi formularele+ca platesc eu la inceput sa inteleg pt.astea...Apoi astept mandatul la cutia postala(ziua sunt la munca)si apoi cu mandatul merg la posta stau la coada sa-mi iau bani...si in Buc.chiar sunt cozi la postaUltima propozitie nu am inteles-o spui:destinatarul prin posta e posibil sa nu vrea obiectul si platesc transportul degeaba asta este valabil si la varianta(plata la destinatar) cu curierat(firma)? sau plateste doar el?

| Salontanul a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Formularele postale le iei de la posta gratis si le completezi acasa. Eu le completez pe net: http://bit.ly/2U5prVP Numai ca nu stii cat poate costa coletul. Eu pun (la valoarea si distanta unde le trimit) circa 15 lei. In ambele cazuri destinatarul poate refuza coletul si platesti tu transportul doar ca la posta platesti mai putin. La curier ajungi la 40-50 lei si chiar mai mult. Cauta pe net o firma de curierat si fa-ti un calcul.

| Dismally a răspuns:

Trimiti cu ramburs iar la mandat completezi la suma totalul - pretul produsului vandut plus 13 lei pentru transport. Se poate si prin curierat dar este mult mai scump.

| Panamax a răspuns:

Cumparatorul plateste si transportul.Tu nu trebuie decat sa pui pachetul.
Ideal ar fi sa plateasca transportul in avans, asta in cazul in care nu se prezinta sa-l ridice.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu merge varianta propusa de tine din cate stiu.Eu am vandut vreo 3 telefoane prin OLX in alte orase si am procedat cum zice persoana respectiva.Am platit eu curieru si cand o ajuns la destinatie, persoana respectiva a dat banii pe obiect + banii pe curier.Banii respectivi au ajuns la mine cateva zile mai tarziu. Daca alegi o firma de curierat serioasa atunci nu trebuie sa iti faci griji ca ramai fara bani.

| Țoglă a răspuns:

Prin poștă e varianta ieftină.
Cred că este opțiune pentru plata la destinatar, așa e la curierii privați.

| CattanyMihai778 explică (pentru Țoglă):

Deci la posta in Bucuresti trebuie sa stai la coada sa depui, apoi sa astepti sa-ti vina instintarea in cutia postala iar mergi la posta iar coada si ridici bani, sa va intreb cat ar costa ca persoana sa trimita la mine acasa curier iar curierul cand imi preia produsul imi si plateste? si cum se numeste serviciul asta?

| Țoglă a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Chemi o companie de curierat la tine să-ți ridice coletul și plata va fi la destinatar. Nu plătești nimic.
Dacă ăla refuză coletul, plătești tur-retur.

| CattanyMihai778 explică (pentru Țoglă):

Bun pana aicea, ai idee cum se numeste acest serviciu ca sa ma uit dupa preturi?

| Țoglă a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Caută fan/cargus curier pe net și sună-i.

| blzer a răspuns:

Salut.

Dacă vrei să trimiți prin postă, pur și simplu te duci la un sediu și depui coletul și poți sa plătești tu transportul sau să-l plătească cumpărătorul, depinzând de greutate.
Prețul poate să inceapă de la 7-13 lei.
Iar prin curier deja te duci la 20.

Succes!

| CattanyMihai778 explică:

Cam cat ar costa ca persoana sa trimita la mine acasa curier iar curierul cand imi preia produsul imi si plateste? si cum se numeste serviciul asta?