| anonim_4396 a întrebat:

O persoană și-a ridicat cazierul acum o lună, servindu-i pentru angajare. Întrebarea este: daca doreste, după o lună de munca la locul respectiv, sa se angajeze în alt loc cum se procedează cu cazierul? Am inteles de la unele persoane că se eliberează o data la 6 luni.

Răspuns Câştigător
| LetMeHelp a răspuns:

Eu am eliberat doua caziere intr-o saptamana, fara impedimente. Nu cred ca exista o astfel de "regula", mai ales daca este "curat".

| anonim_4396 explică (pentru LetMeHelp):

Cazierul este curat, nu reiese nicio infracțiune

3 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Cazierul judiciar (acea adeverință care atestă că nu figurezi cu infracțiuni în baza de date a poliției), se eliberează gratuit la orice secție de poliție din țară, și are o valabilitate de 6 luni. Deci da, poate fi folosită și la viitorul loc de muncă de către persoana respectivă.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Valabilitatea este de 6 luni, nu exista reguli sau legi la cat timp il poti obtine din nou. Daca-l ai pe cel vechi(depinde doar ce cere angajatorul, original sau copie) el este valabil.Te poate scuti dedrumuri, implicit timp pierdut.