| eroldaniel a întrebat:

Salut, recent m-am apucat sa fac videouri pe youtube, nu pentru a castiga bani sau pentru vizualizari, ci doar pentru faptul ca imi place, oricum problema mea este cu drepturile de autor, pe moment imi arata ca contul este in stare buna dar asta probabil pentru faptul ca videourile nu sunt cunoscute ca sa atraga atentia, infine, eu am pus o melodie pe fundal este de ajuns daca am dat credit autorului si in video si in descriere? pentru a respecta drepturile de autor

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este de ajuns pentru continutul (video sau muzica) copiat de la alti autor, daca nu ai macar drept de folosire.
In momentul cand o sa fii reclamat o sa-ti fie sters continutul luat de la altii.

| eroldaniel explică (pentru Ioandelasal):

Si cum obtii acel drept de folosire, sunt foarte multi care au clipuri cu o anumita melodie pusa pe fundal si nu au patit absolut nimic, au cerut toti aprobarea? sau exista sanse sa nu fi reclamat daca detinatorul nu doreste asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru eroldaniel):

Dreptul de folosire se obtine de la titularul drepturilor de autor sau de folosire.
Ti-am spus ca nu se intampla nimic pana ce nu esti reclamat si cred ca aceasta s-a intamplat in majoritatea cazurilor de folosire ilegala.