| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut recent mi-am luat o placuta ram 3200 mgz 8 gb ram si cl 22 de la kingstone ca viteza asta o citeste si leptopul meu Acer nitro 5 dar in task manager imi arata 2666 mhz si am inteles ca trebuie sa umblu in bios pentru ai mari viteza la 3200 mhz cat are placuta ram

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambele placute de memorii trebuie sa fie identice, pentru a "lucra" mai repede (in regim "Dual Channel").
Daca nu sunt la fel, atunci sistemul alege frecventa veea mai mare cu cat poate functiona corect (la tine: 2666MHz). Daca maresti frecventa peste aceasta valoare, atunci laptop-ul "se va da peste cap", va functiona eronat sau chiar se va bloca (deci nu e indicata marirea frecventei).

Mergi la un service si schimba memoriile actuale la doua bucati identice (pereche)!

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru Bula):

Pai sunt amandoua la fel dar am inteles ca trebuie sa setez valoarea din bios cea maxima aramului

| NLS a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Daca ai procesor Intel, trebuie sa activezi profilul XMP din BIOS

daca ai procesor AMD,
profilul se numeste fie XMP (pe unele placi de baza),
fie DOCP,
fie EXPO, daca ai un procesor din generatia a 7-a (AMD Ryzen 7xxx)

Trebuie ca ambele placi sa aiba aceeasi frecventa.

Daca doresti sa lucreze si in Dual-Channel, trebuie ca SI :
latenta (CL),
capacitatea in GB,
si voltajul sa fie identice.
De preferinta si producatorul.

| Bula a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

GRESIT!
Daca nu recunoaste BIOS-ul frecventa ceea mai mare, atunci doar APARENT "sunt la fel".
NU recomand setarea din BIOS.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru Bula):

M-am uitat la niste tutoriale pe Youtube si trebuie activat viteza din bios cea p placutei ram si baiatul de mai sus are dreptate bro

| Bula a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Incearca, daca ai incredere in el.
Daca laptop-ul nu mai merge, atunci adu la mine, la reparat (100lei constatarea + restul manoperelor, materialelor de schimbat) si roaga-te sa se mai poate repara!