| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am o problema la laptop. Am luat inca o placuta de laptop de 8 gb ram 3200 mhz si aceemasi latenta de 22 la fel ca pe cea care o avea dinainte in laptop, sunt amandoua la fel ca specificatii. Problema este ca de la 3200 de mhz viteza la ram cu placuta asta de ram ce am bagat-o mi-a scazut acum viteza la 2933. La my computer proprietati imi arata ca am 16gb de ram acum, dar de ce mi-a scazut viteza? Si in cpu-z arata ca sunt la fel, dau funda, multumesc.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pune printscreen din CPU-Z, din tabul SPD, cu ambele sloturi ocupate (schimbi de la caseta din stanga sus, Mmory Slot Selection)

Apoi un prtscr din TABUL Memory.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru NLS):

Nu vad nicaieri printscreen bro cum pun

| NLS a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Captezi cu utilitarul din Windows: Snipping Tool

https://imgur.com/

New post in stanga, apoi tragi imaginea captata acolo in mijloc unde scrie "Drop image here"

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru NLS):

Si facand toate astea o sa imi citeasca toata viteza la ram 3200 mhz

| NLS a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Făcând toate astea, putem vedea și noi dacă cele 2 placi de ram au caracteristici tehnice perfect identice, si apoi o sa iti putem spune ce e de făcut.

Ai activat profilul XMP în BIOS?