| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am luat o memorie de la kingstone pentru laptop, in laptop aveam 8 gb de ram. Am mai luat una de 8 gb de ram cea de la laptop e alta marca, nu e Kingston. Au amandoua aceeasi latenta cl 22 3200 mhz, aceeasi volti si doar cand am bagat-o pe cea cumparata de la Kingston la viteza la ram nu mai arata 3200 mhz, arata 2666 de ce oare a scazut viteza cand am bagat-o pe cea de la kingstone? Dau funda

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Recomandat sa fie kit pereche in functie de ce sloturi ai pe MB si de ce stie MB-ul tau, in caz contrar ajungi la fenomene de genu Q-BERT "#%?! 3@$", acum pc-ul incearca sa pe citeasca la sincron dar nu poate ca nu-s la fel nu-s seriii consecutive de pe banda, etc, dar! un specialist ZEN la service iti va spune exact cei bai e, dar te si rezolva.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un service si schimba cele doua memorii cu o pereche identica!
In majoritatea cazurilor poti rezolva gratis sau doar "cu o bere".winking

| carevaescu a răspuns:

De obicei este recomandat ca atunci când cumperi RAM adițional să fie nu numai de la aceeași marcă ci si identic - același model.
Atunci când mixezi cum ai făcut mai face urât bios-ul și reduce viteza pentru a oferi stabilitate sistemului.
Încearcă să tunezi viteza dacă îți oferă această posibilitate sau din programe specializate. Dacă reușești să setezi viteza memoriei la 3200, nu ar strica să faci un stress test.
Multă baftă