| Stancescu14 a întrebat:

Se întâmplă ceva dacă țin router-ul pe frigider sau în preajma frigiderului?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nimic.

| Sonia822 a răspuns:

Important e sa nu-l tii in camera unde stai, pentru ca te iradiaza, desi companiile de net o sa-ti spuna ``haaaai dom`le...cum asa``

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Hipersensibilitate electromagnetica este un eufemism pentru psihoza usoara.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Iar negationistii n-au citit vreodata un rand dintr-un studiu, un articol, orice. Daca nu tine de nesimtire sau ignoranta, s-ar putea sa tina de autism. Trebuie verificat.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am facut chiar si un experiment, am tinut 2 plante de aceeasi varsta, in aceleasi conditii de lumina si umiditate, una intr-o camera fara router, una in alta camera, fi langa ruter. Aceasta planta n-a crescut, a ramas la aceeasi inaltime dupa 2 ani, are 60 cm, iar cealalta e deja la tavan. Gasesti pe goagle mii de articole, in ce limba gandesti tu. Uite, de exemplu asta: https://restartenergy.ro/energie/radiatiile-emise-de-modemul-wifi/

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Ceva treceri in revista cu peer-review, indexate pentru MEDLINE?

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_hypersensitivity

Are 45 de surse, poti sa le iei la rand si sa le citesti una cate una. Toate conchid ca pretinsa iradiere periculoasa de catre router este o abureala.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate reusesti sa citezi niste surse independente. Stii cum esti? Uite asa. Laptele scade glicemia. Sportul scade glicenia. Producatorii de pastile de diabet au platit un studiu din care sa rezulte ca laptele nu e bun la diabetici. Nici sportul. A fost pus pe piata, s-au trimis circulare in cabinete particulare si spitale. Acum doctorii nu mai recomanda lapte.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Suferit de paranoia? Ca ce ai spus este o teorie paranoida a conspiratiei.

Si ti-am zis sa dai surse secundare indexate pentru MEDLINE. Ti-a mancat pisica limba?

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Ah, ce bine ca plantele mele nu si-au dat seama ca in camera emit trei routere, plus ca si vecinii de bloc au routere WiFi.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci cand urechile tale nu sunt pregatite sa auda si sa accepte o informatie, caci cum fac altii in alte diverse situatii: paranoia, conspiratii... Apropo, uite semnificatia cuvantului: https://dexonline.ro/definitie/conspira%C8%9Bie

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Ce vorbesti de urechi pregatite? Ai surse publicate cu peer-review si indexate pentru MEDLINE sau nu ai. Daca nu ai, inseamna ca nu ai nicio dovada pentru ceea ce sustii. Nu ma intereseaza ce crezi tu personal, ma intereseaza ce stii, iar la capitolul routere periculoase nu stii nimic, doar crezi ca la biserica.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Evident ca n-am nicio dovada, citesc ce au studiat altii, mai in masura. E suficient sa scrii pe goagle ``wifi pericol`` in ro, eng sau ce limba vb tu. Si vei gasi cateva milioane de oameni care te vor contrazice cu dovezi si studii. Inclusiv institutii publice din Romania. Acum gata.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Ma refeream la dovezi publicate cu peer-review si trecute in revista de cercetatori medicali. Nu ai asa ceva, decat delirurile unor paranoici.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu se publica dovezi si studii despre tehnologii care afecteaza starea de sanatate a populatiei. Sunt informatii clasificate, pentru ca pot afecte veniturile marilor corporatii. Ceva ce te afecteaza direct, n-ai sa vezi studiul a ceea ce provoaca in Romania ``covidul``. Adica incineratoarele care elimina noaptea in aer substante extrem de toxice, dar totodata sunt sponsori pentru partidele politice. Acest studiu este in posesia INSP si poate fi citit doar de cativa oameni. La fel si cu ceea ce ceri tu.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Dap, dupa cum am spus: teorie paranoida a conspiratiei.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, acces la informatiiwinking

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Care informatii zici ca sunt secrete, deci nimeni nu poate verifica informatia data de tine. Si zici ca sunt tinute secrete de o gigantica conspiratie satanica planetara, in interesul marilor corporatii, desigur. Adica: paranoia.

| Sonia822 a răspuns (pentru doctorandus):

Hai ca i-ai stricat baiatului astuia pagina. Fa adresa la INSP, in baza legii 544 pentru liberul acces la informatie de interes public si spune-le sa-ti trimita pe e-mail studiul Iridex. Cel care l-au facut public doar pentru cateva zile, apoi l-au retras. Asta ca sa te convingi tu, sa verifici tu. Pana faci asta, citeste si aici, dar pana la sfarsit http://vitalitatesiprotectie.ro/calul-troian-backdoor-enemy/

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Suferi de paranoia. Te-am blocat.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

In preajma lui, da, pe el n-as recomanda.