| Wordofthat999999 a întrebat:

Te tarifeaza daca suni pe messenger? Sau daca sun pe messenger ma tarifeaza conform serviciului la internet, gen eu am ca firma la U.P.C si nu folosesc traficul de date de la abonamentul la care sunt eu telekom, deci nu imi ia din minutele din retea sau altceva, nu de alta dar m-am panicat asa dintr-o data ca am sunat-o pe matusa mea din Italia.

Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

Buna!
Bănuiesc că te refer la messenger/Facebook.
Dacă da, atunci ar trebui să afli că NU, nu vei fi tarifat în absolut nici un fel pentru nici un fel de apel pe messenger și oricât ar dura el.
Messengerul nu are absolut nici o treabă cu abonamentul tău, minutele sau mai știu eu ce.
Pentru a putea vorbi sau suna pe messenger/Facebook ai nevoie doar de internet, în momentul când nu mai ai internet s-a terminat distracția. happy
Așa că, convorbiri îndelungate și plăcute fără griji. happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai un router acasa cu wi-fi, atunci poti vorbi si sa folosesti interbetul nelimitat, inclusiv Messenger sau Skype.
Si in alte locuri poti folosi la fel prin wi-fi, daca este gratuit sau iti da cineva codul de intrare.

| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa suni cât vrei, nu se întâmpla nimic.

| AFR81 a răspuns:

Tot ceea ce discuti pe Facebook, indiferent daca vorbim de chat, de call sau de video call, este gratuit.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica, nu-ti permiti sa platesti o amarata de convorbire in Italia, dar ti-ai permite sa platesti 150.000-200.000 euro la o facultate in Londra sau Norvegia?!

Nu esti tu aiai care ai scris ca doersti sa faci faculattea in Londra, dupa care sa te tramsferi in Norvegia?!
Daca visezi la asa ceva, banuiesc ca parintii tai sunt milionari de-si permit atata banet...

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Nu nu sunt milionara, sunt mai multe chestii la mijloc daca nu esti bine informata cum sta treaba daca studiezi in strainatate, ei bine eu sunt, dar n.are rost sa dau explicatii. O zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

De fapt, chiar sunt informata, ca abia am terminat de achitat facultatile copiilor...

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Uite care e chestia, sa fie sanatosi copiii tai si mult succes in viata, dar la tine a fost altfel pentru ca dumneavoastra din ce am inteles a-ti lucrat in acea tara deci copiii dumneavoastra avea ajutor financiar, parintii mei nu ma sustin si nu ma ajuta daca voi pleca in acea tara la unchii mei nu ma pot ei intretine doar sa ma gazduiasca, la facultate daca stiti se ofera bani de la stat pentru persoanele cu probleme financiare, se ofera mentenanta pentru a-ti achita chiria si nu stiu ce bani pentru a-ti achita studiile crede-ma cunosc studenti in strainatate care au lucrul acesta si persoane care fac acolo cursuri pentru diverse chestii cum ar fi ospatar, eu voi avea si job part time ca sa ma intretin pentru diverse utilitati, dar asta se face cu banca iar pentru mentenanta respectiva si acea bursa pentru a-ti achita studiile, se returneaza inapoi dupa ce te vei angaja si vei avea propiul salar, deci e ca un fel de un imprumut dar fara dobanda deci nu va ganditi ca e gratis, categoric acei bani se returneaza inapoi si n-ai voie sa parasesti acea tara multa vreme asta in caz ca voi dori dar o perioada de lunga durata e obligatoriu sa nu pleci, oricum nu voi parasi tara dar sunt multumita ca asta e visul meu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu stiu la ce ajutor te astepti tu, dar cred ca nu ti s-a spus toata povestea reala. Cei care fac facultati in strainatate, au parintii acolo, muncind legal si beneficiind de ajutor pentru copii lor.
Tu nu ai parintii in strainatate, iar unchii nu te pot infiia acum ca sa demonstreze ca esti copilul lor.
Ma rog, nu am auzit asemenea scenarii si sincer, nu mi se par deloc reale. Apoi transferuri cum visezi tu... iarasi teribil d egreu de crezut asa ceva. Poate daca esti studenta de 10 pe linie, atunci te trasferi si la Oxford, ca-s super incantati sa primeasca eminente.

Intr-adevar, mai este o varianta in care se putea face facultatatea pe credit personal, iar cand copii termina facultatea si isi iau joburi, li se opreste din salariu, ca orice taxa.
Eu am preferat sa le fiu de ajutor copiilor, sa nu porneasca la drum, in viata, cu datorii, asa ca, am facut eu credit ca sa-i ajut.

Iti doresc succes in visele tale, dar te sfatuiesc totodata sa fii foarte realista, pentru ca, s-ar putea sa nu fie chiar atat de usor sau simplu, sa realizezi tot ce ti-ai propus.

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Mda, unii se sacrifica pentru a-si plati studiile cu acel imprumut si fara ajutorul " parintilor milionari ".