| Marian2314 a întrebat:

acum o saptamana am trimis un colet si ce-i de la posta mi-au spus ca dureaza 3 zile pana ajunge.A trecut o saptamana si nu a ajuns coletul la destinatie.Am pierdut chitanta in care am dovada, dar va intreb poate sa mearga si cu buletinul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovada a ce? De obicei la posta dureaza peste 3 zile, crede-ma pe cuvant, fac mereu comenzi atat curier cat si posta, si trimit pentru prieteni destule colete, dureaza mult!

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Deci cand am trimis coletul am primit o chitanta.L-am sunat pe prietenul meu ca sa-l intreb daca a primit, ca a trecut 1 saptamana si inca nimic... Poate sa mearga cu buletinul la posta care i-am trimis pachetul ca sa stie daca l-a primit? Ca de obicei cand vinde coletul la destianat primeste o chitanta in care sa se prezinte ca sa ridice coletul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Nu-i musai sa primeasca o chitanta in primele 3 zile poate chiar si dupa 4 zile sau 5, iti spun garantat. Da, sa se duca la posta si sa vada despre ce este vorba, in cel mai bun caz daca nu a venit inca, sa lase un numar de telefon pentru a fi sunat atunci cand ajunge.
In ciuda vremii "frumoase", iti inchipui ca poate intarzia si un tir cu produse alimentare, la ce mai ma mira de posta.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Au inca o copie a facturii fiscale din ziua respectiva, stii prea bine ca ei completeaza cu indigo, ca sa se imprime si pe foaia lor care ramane la ei, ai sigur o dovada ca a fost trimis un colet catre x, cum justifica ei valoarea incasarii pe ziua respectiva, daca nu prin dublu exemplar?

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Asta n-am stiut.Multumesc!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca mai degraba ai aruncat chitanta. Nu poti dovedi cu nimic sau macar sa te interesezi de colet daca nu ai acea chitanta.

| Marian2314 explică (pentru darrio2007):

Dar prietenul meu? Am pus adresa la el si e pe numele lui...am ceva sanse? Aici e si vina lor pentru ca mi-au spus asa:3 zile lucratoare pana la livrarea coletului.A trecut o saptamana asa pe mine nu ma intereseaza, le fac reclamatie lor daca se decurge asa

| darrio2007 a răspuns (pentru Marian2314):

Nu ai cu ce dovedi ca ai trimis acel colet. Nici nu poti face reclamatie. Prietenul tau nu poate sa faca nici el nimic. Mergi totusi la Posta, ca trebuie sa aiba inregistrate coletele din ziua cand ai trimis tu.Si poate te ajuta.

| Marian2314 explică (pentru darrio2007):

Atunci ma duc maine. sper sa rezolv ceva...dar e si logic am scris numele lui si adresa, asta nu-i ca dovada? Ca alta adresa nu exista big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Marian2314):

Succes!

| minrest a răspuns:

Daca nu s-a pierdut, furat, ratacit si nu a facut nimeni nici o greseala cat de mica legata de coletul tau, il poate lua cu buletinul. Dar chitanta reprezinta coletul, tu pierzand chitanta ai pierdut coletul, si doar prin bunavointa oamenilor mai poti sa il recuperezi. Cum insa deja a intarziat, slabe sanse. Acuma stii ce inseamna o chitanta, alta data ai grija de acte.