| Alex_2376 a întrebat:

am cateva intrebari despre casa de amanet: 1. daca fac un imprumut pe 15(de exemplu)si la sfarsitul acelor zile nu mai pot returna suma ce se poate intampla? 2. pot sa merg cu "plasma" acolo sa o vand?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla ca sa-ti ceara o dobanda mai mare ori penalitati si daca nu restitui imprumutul si nu platesti dobanda intr-un anumit termen sa vanda bunul amanetat. Casa de amanet nu are voie sa cumpere bunuri, nu are aceasta in obiectul de activitate. Ea doar imprumuta bani, restituirea imprumutului fiind garantata cu bunul amanetat. Toate detaliile le afli din contractul pe care-l inchei cu casa. Numai bine!