| DanY3L2002 a întrebat:

Salut TPU
Am o intrebare, daca achizitionez o orga dintr-un magazin din Bucuresti, iar eu sunt din Iasi, in caz ca s-a defectat si am garantie, trebuie sa o duc la Bucuresti sa o repare, sau pot sa o dau prin posta, sau cum?
Cine raspunde cel mai explicit funda

Răspuns Câştigător
| Vernisian a răspuns:

Salut.
In cazul unui produs cumparat din alt oras, cel mai bine trebuie sa te interesezi unde au service. In cazul in care nu exista service autorizat local, ( cumperi din Bucuresti dar ai service pentru ea in Iasi) se trimite catre service-ul autorizat din orasul in care este, cu curieratul agreat de el, plata la el.
Alternativ, prin lege, comerciantul este obligat sa solutioneze cererile legate de conformitatea produsului (garantie). Astfel, il poti trimite comerciantului (de unde l-ai cumparat) iar el sa se ocupe de aducerea produsului la conformitate (reparatie, inlocuire sau restituirea banilor). Aceasta varianta presupune ca transportul produsului este suportat de catre tine.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pe garantie iti arata unde sunt service-urile autorizate...greu!

| xxCargoXXII a răspuns:

Ar trebuie sa te prezinti tu personal.