Întrebare recomandată | Ewals a întrebat:

Salut TPU, pentru instalația electrica ce cablu recomandati în special pentru prize?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normativul impune 2.5 mmp pentru prize si 1.5 mmp pentru iluminat. La rezidential se recomanda multifilar.
Restul sunt pareri, unele chiar din ciclul "prostia nu are limite". In majoritatea prizelor (in special in cele cu renume, gen Gewiss, Legrand, Schneider, Siemens, Panasonic samd) nici macar nu poti introduce conductor de 4 mmp.

Bula
| Bula a răspuns:

Avand in vedere ca "prostia n-are limite", recomand sa folosesti (pentru toate prizele din casa) conducta monofilara de cupru, izolata cu PVC si sectiune 4 mmp.
Pentru circuitul de iluminat (becuri) se pot folosi conducte monofilare de cupru, cu sectiune de 1.5 mmp.

| sierra1 a răspuns:

E un pic mai nuanțat, urmărește aici

https://www.youtube.com/watch?v=b0aGxHpn1yw

| relian a răspuns:

Daca banii nu-s o problema, baga cabluri cit mai groase posibil, cel mai gros cablu ce se poate lega la priza, pe ala sa bagi.
De ce? Din mai multe motive.
1-nu se stie niciodata ce vei baga in cea priza, asa ca nu stai niciodata sa te intrebi, oare rezista cablu?
2- curentul electric care circula prin cablu cit mai gros, are putine pierderi, deci cu cit mai gros cu atita pierderi mai putine.

Asa ca si grosime, poti folosi cablu de 2.5-3 mm. deci diametru vorbesc nu mm patrati.

Ai vazut sau daca nu, macar ai auzit ca unele cabluri se incalzesc? Ei caldura aia este de fapt energie pierduta prin acel cablu, asta pentru ca este prea subtire la cit curent electric circula pe acolo.

De regula oamenii sau companiile ce fac lucrarri electrica la locuinte, baga minim, omul face asa din necunoastere sau ca asa a vazut ca face nu stiu ce meserias sau companie, uite asa sau generalizat multe chestii.
De ce procedeaza unia asa sau companiile? o fac pentru bani, cablurile mai sutiri is mai ieftine, ca urmare pentru o companie conteaza orice, sa scoata ceva cit mai ieftin, sa ia el lucrarea sa stiu si eu ce motive mai sunt.

Dar tu daca ai bani, pana la urma cit cablu intra la o locuinta? Unde pui ca diferenta nici nu-i asa de cien stie ce si nu faci instalatii electrice in fiecare zi.

Cauti prizele cele mai mamri, ma refer ca amperi, nu stiu in RO care ar fi, dar sa zicem de 20 A, sau de cit se gasesc acolo.
Ce fac unia? Cauta sa vada ce cablu trebuie la acea priza, asa gasesc cifrele alea batute in cuie laughing care de fapt is minime, adica mai subtiri de cifra aia nu se pune, dar asta nu inseamna ca tu gata trebuie sa pui cablu mamsura aia, poti sa pui de 2 ori mai gros, asta daca se poate conecta la acea priza.

Cum am spus vezi priza cea mai rezistenta ca si amperi, vezi ce conectie are si maxim cablu de gros ce poate fi instalat la acea priza.
Eu asa as face, as pune cablu cit de gros posibil.Ca ma costa inca pe atit sau jumate din cel min, nu este o avere.

La becuri, poti pune subtire dar nu la min, macar urmatoarea marime.

| UserRo10 a răspuns:

1. Citeste normativul i7/2011 cu precadere formulele de dimensionare conductor in functie de modul de pozare si consum

| AmandinaDragan a răspuns:

Depinde ce vrei sa ''bagi'' in prize. Ptr o veioza pui cablu subtire dar daca bagi un calorifer...