| cila1995 a întrebat:

am o intrebare diringitele ma sfatuit ca daca ma folosesc acasa de laptop sau in alt loc unde este priza mai bine e sa scot bateria si sa conectez laptopul direct la retea pentru a pastra bateria, ce parere aveti stie cineva ceva despre asta? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Sa nu faci acest lucru.Bateria are anumite celule care daca nu sunt incarcate periodic se strica si din acest motiv nu mai poti folosi bateria dupa un an.Este un mit faptul ca daca scoti bateria o sa o ai mai mult timp.In al 2-lea rand bateria este folosita si ca o protectie pentru laptopul tau astfel daca este un soc pe retea si nu ai bateria conectata placa de baza suporta socul direct si in acest mod se va strica.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu asa fac.Periodic mai bag si bateria in laptop si il mai las sa functioneze si cu ea.Cand scot bateria o scot descarcata.

| ShutUp10 a răspuns:

Este bine sa scoti bateria daca il pui in priza deoarece se mareste durata de viata a bateriei.