| Cryss29 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare mi-am achizitionat de curand un laptop si nu stiu cum sa fac cu bateria, cand sunt acasa sa il folosesc pe baterie sau sa ii scot bateria si sa il folosesc pe alimentator? Multumesc mult

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Lasa-i bateria in el tot timpul ca nu are nimic. Bateria pe litiu trebuie folosita in permanenta, asa se intretine. cand o fi sa pice, pica ea si daca o folosesti si daca o ti scoasa din laptop. Te mai gandesti si daca se intrerupe curentul si nu ai bateria in laptop risti sa strici windows-ul, faci bad-uri pe hard...etc
Bafta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste indicatiile din manual privind folosirea bateriei. Eu folosesc bateria numai cand nu am priza la indemana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine cand se incarca il decuplez din incarcator si il las sa mearga de pe baterie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti folosi fara baterie acasa, dar ai grija sa nu faca scurt cu ceva de pe masa contactele bateriei de la laptop.
Pentru o baterie sanatoasa e bine sa-i faci cat mai multe cicluri de incarcare-descarcare.

| victorandrei a răspuns:

Pentru o viata cat mai indelungata a bateriei il tii 3 4 5 zile pe "priza" dupa care il lasi pe baterie si tot asa. O baterie "rezista" la 300-500 cicluri complete incarcare descarcare. Daca o descarci si incarci la 3 zile calculezi cate zile o sa tina. Bateria nu o scoti din laptop ca nu are rost, chiar daca este pe priza daca nu scade sub un anumit procent nu se incarca. Cel mai important sa nu intrerupi incarcarea pana nu ajunge la 100% pentru ca in timp isi pierde din capacitate.

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa scoti bateria cand esti acasa. Dar ai grija sa fie incarcata complet cand o decuplezi. Cand iesi afara, vei avea o baterie complet incarcata pentru mai mult timp. Stiu treaba asta de la un specialist in calculatoare. Numai bine!

| EmoDoll a răspuns:

Eu imi folosesc laptopul cu baterie in priza.Dar mai bine acasa il folosesti cu priza, iar cand iesi undeva doar cu bateria.Lasa bateria inauntru laptopului cand e bagat in priza ca sa se realimenteze. Funda? puppy dog eyes

| Nica_Cornelia_1965 a răspuns:

Lasa bateria acolo unde e locu, de ce vrei sa ii iei bateria..imagineaza-ti ca si cum ar fi sa nu ai baterie dar cand incarci lasa sa se incarce bateria 100% daca nu lasi atunci i se duce din capacitate... funda?\