| Nicknamenone02 a întrebat:

am o întrebare, la 14 poti sa ai card, sau macar la 15?

Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti face card de debit doar, daca unul din parinti merge la banca cu tine, sa-ti deschida contul bancar.

Cardul de credit se aloca doar celor peste 18 ani si daca fac dovada ca sunt angajati de minim 12 luni la aceeasi companie.
Cardul de credit este ca un imprumut bancar, pe card, de aceea nu se da tuturor, ci doar celor cu posibiolitati materiale, sa-si plateasca inapoi banii lunar, adica care sunt angajati si au venituri.

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

De la 14 ani poti sa detii (sa traiti domnu' politist!) un card de debit. Dar pentru a face un contract si a intra in posesia lui, trebuie sa mergi la banca impreuna cu unul din parinti.

| Temüügin a răspuns:

In general de pe la 15-16 ani sau 18. Bancile au multe promotii de carduri pentru elevi, nu doar pentru studenti.
Pentru card de credit trebuie sa ai obligatoriu peste 18 ani.

| PolitiaGramaticii a răspuns:

Pot detine un card* POLITIA GRAMATICII

| Nicknamenone02 explică (pentru PolitiaGramaticii):

Cu ce am greşit, poate nu am intrebat pentru mine, poate am intrebat la general gen "tu la 14 ani poti sa ai card?" Nici politia nu mai e ce a fost...