| ZeUs13 a întrebat:

Am o nelamurire.Am renuntat la facultate dupa un an in care am fost la buget si am beneficiat de bursa.Acum m-am inscris la alta facultate din care se pare ca mai pot beneficia doar de 2 ani irosint unul la prima.Nelamurirea ar fi daca mai pot beneficia si la aceasta facultate de bursa(la prima am beneficiat de un an la care urmeaza sa-mi retrag dosarul, imi vor cere sa platesc bursa primita de la ei in acest an). Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Statul nu finanteaza de doua ori acelasi an de studiu de licenta! Asa ca ori il platesti (integral sau in rate), ori se scade din durata normala a studiilor.

| untaken a răspuns (pentru alessia5158):

El a intrebat de bursa, nu de anul de studiu.

| alessia5158 a răspuns (pentru untaken):

Nu esti atent sau nu ai idee ce poate insemna exprimarea " am fost la buget" din cuprinsul intrebarii postate.

| untaken a răspuns (pentru alessia5158):

"Nelamurirea ar fi daca mai pot beneficia si la aceasta facultate de bursa"

| ZeUs13 explică (pentru alessia5158):

Si am intrat tot din primul an pe loc bugetat, se pare ca nu conteaza ordinea, cert e ca mai pot beneficia dedin inca 2 ani, evident unul tot trebuie platit.

| untaken a răspuns:

Salut. Poti sa primesti bursa din primul an, doar ca in ultimul an nu o sa mai primesti. Ori asta, ori nu primesti bursa primul an si primesti din al doilea an. Depinde si de facultate...