| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu un calculator si nu stiu ce sa-i fac.deci a fost instalat windows 2000 si acum cind se aprinde imi scrie ca e sters un file din system32...cind pun discul cu windows(xp vreau sa-i pun SP3) nul pot porni ca la alte calculatoare de ex sa apas pe f9 sau altceva...cum pot porni instalarea windowsului din bios su alte metode daca stiti spuneti-mi va rog mult!

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Trebuie sa setezi din BIOS ordinea dispozitivelor de boot. Ca sa intri in BIOS incearca Del, F1 sau F2. Dupa ce ai intrat cauta Boot Order (de obicei in submeniul Advanced Properties) si pui primul CD iar al doilea HDD. Succes!

| ozn2012 a răspuns:

CD-ul cu XP e bootabil? Daca e bootabil, atunci intra in bios si pune unitatea optica pe primul loc in ordinea de bootare si dupa trebuie sa mearga instalarea XP-ului. Cand il instalezi sa formatezi toate partitiile. Daca dupa instalare apare din nou eroarea cu fisierul lipsa din sys32, atunci e o problema la CD / unitate optica.

| danimotenel a răspuns:

Deci mai pe scurt dupa ce te asiguri ca cd-rom e setat pentru bootare(care ar trebui sa fie default pentru orce windows) bagi cd si ii dai restart dupa trebuie sa-ti apara setup-ul de la windows iar cand ajungi la etapa cu partiti ai grija sa faci partiti pentru C:; D;; si pentru cd-rom si dvd-rom(daca ai ) si dupa inst windows si gata. si nu uita ca cd trebuie sa aiba cd-key si cd-rom sa fie neaparat bootabil (adica sa mearga sa bootezi dupa el, daca nu merge sa bootezi dupa el incearca sa bagi la bios la bootare usb daca ai windowsul pe usb)

| adrian195 a răspuns:

Gata am rezolvat.dar imi apare starting cd.ok, si asa sta de ceva timp...