| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!

Am o problema, sunt controlat de un fel de oboseala cronica.Sunt depresiv mai mereu si capacitatile mele mentale lasa mult de dorit.Nu pot sa dorm, ma culc pe la 1-2 noaptea.Acum 1 an am inceput scoala de soferi,am reusit sa trec cu greu sala(spun asta,pentru ca sunt dominat de stari de confuzie si o memorie deficitara),dar la proba practica efectiv nu am putut sa invat,de parca instructorul mi-ar fi vorbit in chineza...dar asta nu e tot, sunt foarte greu de cap.Am ajuns la concluzia ca am obosit sa traiesc.

PS:Ce am scris aici este doar o prezentare succinta..foarte succinta.Am nevoie de niste sfaturi, va rog ajutati-ma!

Multumesc!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu mergi la un doctor? un neurolog

| 1231242 a răspuns (pentru RAY):

Neurologul se ocupa cu lucrurile astea?

| RAY a răspuns (pentru 1231242):

Uite urmezi acesti pasi faci un rmn la creier apoi mergi la un psiholog, mai multe plimbari pe jos,renunta la dulciuri, mai multe legume, fructe, si eu depresiv de fel m-a ajutat mult socializarea, plimbarea pe jos, renuntarea la dulciuri, am fost la neurolog dar a fost scump rmn ma convins ca trebuie sa citesc mai mult sa imi dezvolt imaginatia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capacitatea redusa de concentrare, memoria deficitara si coeficientul de inteligenta scazut sunt simptome specifice sindromului DOWN. Daca ai si rezistenta scazuta la efort sau probleme cu coordonarea membrelor, sigur ai sindrom DOWN. Chiar daca esti diagnosticat tardiv mai ai o sansa, cu tratament adecvat ti se poate ameliora starea cat de cat, dar trebuie sa te impaci cu faptul ca nu ai voie unele lucruri si de asemenea trebuie sa tii o dieta riguroasa. Lasa sofatul ca nu e de tine acum, tu ai nevoie de un insotitor in permanenta fiindca din cauza neatentiei si ca pieton esti in pericol.
Apeleaza de urgenta la un neuropsihiatru, maine poate fi prea tarziu!

| NameInUse a răspuns:

Lipsa atentiei si a concentrarii e simptom clar de depresie. Afla cauza pentru care ai depresie, gandeste mai bine lucrurile si se rezolva, dar cu foarte, foarte multa munca. Poti apela la ajutorul unui psiholog, sa-ti *deschida mintea*.
Sanatate!

| xFlo a răspuns:

Cred ca asta se datoreaza faptului ca nu ai un orar bine stabilit, ca nu faci eforturi pentru a fi atentwinking asa mi se intampla si mie si ziceam ca nu pot si gata happy pana cand am fost pusa intr-o situatie cruciala in care m-am uimit pe mine ca am reusit happy nu am facut nimic decat sa fiu atenta, sa ma concentrez si am reusit in 4 saptamani sa invat pentru bac ce colegii mei am invatat in 4 ani happy Desi abia am trecut la istorie, am reusit sa invat foarte bine toate lectiile, toate operle la romana si la geografoe. Acum sunt putin suparata pe mine ca nu mi-am dat mai mult interesul si in timpul anilor de liceu happy in legatura cu oboseala, incearca sa iti faci analize la ficat, daca e ok sa ei niste vitamine, sa mananci, sa faci sport. Sincer, dupa ce fac sport ma simt mult mai energica decat daca stau degeaba toata ziua. Eu am stari de oboseala incontinuu doar atunci cand sunt in vacanta si nu am nimic de facut, imi e lene sa mananc ma "legumific" atunci cand am activitati sunt mai ok happy incearca sa bei o cafea ( nu exagera, nu mai mult de 2-3 cani pe zi) sa vezi ca o sa iti dea putina energie happy iti urez scces si nu te mai desconsidera!