| ra1ntags a întrebat:

am si eu nevoie de ceva ajutor. Ma gandeam asa sa scot garantia de la calculator si sa pun niste piese in el ca e cam slab placa video si procesorul. Nu prea stiu ce sa fac intai daca sa o scot sau nu, pentru ca ma cam enerveaza ca nu merg asa bine jocurile, am si windowusul cumparat si nu stiu ce sa fac. Si din cate am auzit, nu stiu cat de adevarat e, daca se poate pune langa primul procesor care al meu este Intel(R) Celeron(R) CPU 2.60 ghz sa il pun pe acesta de la primul calculator. As dori niste sfaturi dau si funda ^^.

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Calculatorul este un sistem complex la care tu ca utilizator nu pre ai multe optiuni de a schimba ce vrei in el.
Adica poti pune alt procesor mai mare ca frecventa insa acelasi model si aici te limiteaza producatorul placii de baza prin impunerile si restrictiile sale.Mai poti opta la marirea memoriei ram, la a pune o alta placa video si asta sa respecte aceleasi norme ale producatorului si cam atat.Adica totul se rezuma la cat suporta placa de baza (motherboard in termeni informatici ).
La harduri mai poti adauga 1 sau mari capacitatea lor si gata asta este tot ce poti face la orice calculator in mare.
Apoi pe partea software poti opta la ce sistem sa ruleze pe el, in cazul tau xp sp3.Sa stii ca nu totul este sa ai un calc si sa bagi jocuri pe el si sa vezi ca merge lent nu.Un calc se proiecteaza de la cumparare,adica se cumpara bucata cu bucata acolo la magazin si se ansambleaza,specifici vanzatorului ce vrei sa faci cu el si acesta iti va recomanda placa de baza model x, placa video model y, memorie de capacitate xxx si asa vei avea un calc dedicat pentru gameri (jocuri).
Succes

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Fără expierenţa necesară nu vei reuşi decât să pierzi garanţia şi eventual să faci praf PC-ul. Ai răbdare să se termine garanţia măcar. Despre procesor nu ai cum să pui două, nu ai nici unde nici cum.