| GoodLuck15 a întrebat:

Am si eu o mare problema.
Astazi eram cu un prieten care a baut cam mult,eram doar noi doi pe strada,iar el de nervi ca a pierdut la jocuri de noroc, a dat cu piciorul intr-o oglinda de masina.Noi ne-am continuat drumul crezand ca va fi totul ok, iar dupa 5 minute apare si politia care ne opreste.Ne-a luat datele si mie si prietenului meu vinovat si el era si beat iar eu pur si simplu mergeam cu el, nu stiam ca va reactiona asa.In fine,intrebarea mea este,daca mie mi-au luat datele dar este el vinovat ca a rupt acea oglinda,atunci politia va avea treaba si cu mine? Adica nu vreau sa imi vina si mie politia acasa sau sa primesc vreo citatie sau ceva, fiindca eu nu am facut nimic si sunt si minor.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-o sa-ti vina acasa dar s-ar putea sa fii ascultat ca martor daca proprietarul masinii face plangere penala pentru distrugere impotriva prietenului tau.

| Eduard619 a răspuns:

Mno asa fac astia de la politie iti iau datele pentru orice cacat..nu cred ca ar trebui sa patesti nimic in mod normal...dar **** niciodata nu stii ce o sa te astepte cu astia.

| Packer19 a răspuns:

In mod normal daca spui ce s-a intamplat si nu ai facut nimic, nu au de ce sa te ia, sau sa ai vreo problema...in plus fiind inca minor nu iti pot face dosar sau altceva stai linistit, tocmai pentru ca esti minor nu iti pot face nimic, cel mult vreo scoala de corectie dar asta in cazul unor fapte, asa ca nu ai de ce...stai linistit.
Plus ca daca patesti ceva poti face plangere fata de ei etc...dar din ce inteleg e doar o chestie minora, eu zic sa nu te agiti...dar inca un lucru, vezi ca jocurile de noroc sunt ilegale pentru minori, asa ca te sfatuiesc ai grija cu prietenul tau.

| GoodLuck15 explică (pentru Packer19):

Pai prietenul meu nu le-a zis lor ca a pierdut la jocuri de noroc sau alte detalii.Mai mult cu el au avut treaba fiindca el e faptasul, eu doar am mers cu el ca vroia sa faca cinste.Eu stiu ca nu au ce sa imi faca dar sa nu imi vina naiba politia pe la usa, ca din cate stiu si eu, doar la vreun scandal ce se lasa cu vatamari sau la un jaf ceva, acolo se pun martori, nu la un caz minor in care prietenul meu ar trebui sa plateasca dauna

| Packer19 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Asta incercam sa-ti spun, nu au ce sa-ti faca cat timp nu e vreo fapta grava ceva...dar stai linistit nu ai de ce sa-ti faci griji si nu cred ca o sa vina cineva la tine...doar prietenul tau sa plateasca dauna si sa dea declaratie ca na si atat.

| Albastric286albastric a răspuns:

Pai sunt șanse ca sa fi pus ca si martor/ complice
Dar na, poatee