| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! am un dinte care joaca foarte tare si a inceput si sa ma doara. Ce as putea face sa nu imi cadă sau sa nu il scot? se poate vindeca daca acum joaca? se poate pune ceva pe langa el să îl sustina?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu improviza nimic dubios acasa.Mergi la medicul stomatolog!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca se misca, la revedere, trebuie scos, nu mai are cine ce sa-i faca.

O sa il scoata dentistu, de fixat nici pomeneala, ia-ti gindu. Vorba cuiva pe aici, esti in Olanda, nu-ti permiti macar o vizita la un dentist?
Mergi acolo, macar pentru consulatie, poate aia se pricep mai bine deict dentistii romani, sa nu zic sigur is mai priceputi.
Mai spune cineva pe aici ca ai putea avea paradontoza, asa ca e bun sa consulti un doctor acolo unde esti.

Daca ai paradontozo ai pus-o de mamaliga, sau poate ca ai gum recesion.
Daca tot esti acolo, o consultaie nu costa milioane, macar stii la ce urmeaza sa te astepti.
Esti rupt in gura laughing dar care roman nu-i asa, educatie la romani zero spre minus. Cind le spun se supara toti, inclusiv parintii mei, ca nu au stiut sa dea educatie de asta dentara laughing

Dar acu uite ai posibilitatea sa repari, sa faci ceva, asa ca nu astepta sa ajungi in RO unde cine stie ceti fac aia, plus ca poate te duce mai scump ca acolo.

| johnnny123 a răspuns:

Te-ai gândit să consulți un dentist?

| benybiro112 explică (pentru johnnny123):

Desigur! doar ca acum sunt in Olanda si aici totul e foarte scump! mai am 2 luni pana plec in Ro

| johnnny123 a răspuns (pentru benybiro112):

Păi nu te-ai dus în Olanda ca să faci bani și să ai un trai mai bun? Dacă nu-ți permiți nici măcar o vizită la stomatolog, ce ai făcut acolo?

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Se numeste paradontoza. O sa-ti cada toti.

| dezmir a răspuns:

Se poate... la stomatolog. Altfel cade.