| Adyiasi96 a întrebat:

Anul viitor termin ciclul de licenta la o facultate (prima, fara taxa) si vreau sa ma apuc de alta la taxa cat timp fac masterul. Intrebarea mea este urmatoarea: pot sa iau bursa de merit si de la cea dea doua facultate la care voi fi cu taxa? Mentionez ca sunt la UAIC Iasi. Multumesc! Rog sa raspunda doar cei care stiu sau cunosc cazuri. Nu am nevoie de raspunsuri care ma trimit la secretariat sau sa citesc nu stiu care articol.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca indeplinesti conditiile pentru bursa de merit. Bursa nu are legatura cu taxa.

| Adyiasi96 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Sa inteleg ca se poate lua si de studiu?

| Adyiasi96 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Deci, se poate lua si de studiu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adyiasi96):

Da, se poate lua si de studiu sau de performanta.

| Adyiasi96 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bursa de merit se acordă în funcție de mediile pe care le obții (performanțele la învățătură), în timp ce bursa socială se acordă în funcție de situația materială a ta și a familiei.

| Adyiasi96 explică (pentru anonim_4396):

Stiu lucrurile astea foarte bine. Mai ales ca iau bursa de merit...Nu asta era intrebarea A70.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyiasi96):

Poți să iei bursă de merit și de la a 10-a facultate, cu sau fără taxă, dacă ai media care se cere. Poți să ai și două burse de merit simultan, de la facultate și de la master, dacă le urmezi simultan și ai mediile cerute. E simplu, bursa de MERIT are legătură doar cu meritul, nu cu taxe sau cu numărul de facultăți pe care le urmezi! Asta era întrebarea? (am 3 facultăți și un master, toate la univ. de stat; la o facultate și la master am avut burse de merit și știu cum stă treaba).

| Adyiasi96 explică (pentru anonim_4396):

Acum sunt multumit de raspunsul tau. Multumesc mult de informatii! happy