Întrebare recomandată | GabrielGL a întrebat:

Cu noul val de virus corona, pentru cei ce intra in carantina, cine ii controleaza si ce risca ei conform legii si ce legi se impun?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Directia de sanatate publica se ocupa sa ii monitorizeze sau medicul de familie.

Daca nu se conformeaza, e o prevedere in codul penal care zice ca "Nerespectarea măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor molipsitoare, dacă a avut ca urmare răspîndirea unei asemenea boli, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 2 ani sau cu amendă.".

| GabrielGL explică (pentru RoCkKiD):

Asat am inteels pai cum vine sa te controleze daca tu esti in izolament, se molipsesc si ei daca ai si daca dai ochi cu ei nu inteleg ce control fac de fac

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabrielGL):

Daca esti in carantina nu inseamna ca esti infectat, inseamna ca ai intrat in contact cu o persoana infectata..si poti sa ai sau nu virusul.

Crezi ca trebuie sa te ia in brate sa vada daca esti acasa? Pot sa te vada si pe geam sau din curte.

| aumih16 a răspuns:

Nu e nici o gluma! cu acest coronavirus! noi radem! da virusul asta e fatal! daca te infecteaza! intri in carantina! etc! rotavirusul care este la noi! e mic copil pe langa asta!

| aumih16 a răspuns:

Daca nu stau in carantina! normal ca vor fi amendati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asta risca. Sursa internet

*"O persoană domiciliata în Blaj, a fost identificată pe stradă, deși aceasta ar fi trebuit conform prevederilor legale să fie la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile de la întrarea în ţară. Inspectorii DSP au sancționat persoana în cauză cu amendă în cuantum de 10.000 lei, pentru încălcarea prevederilor HG 857/2011 actualizata, art. 30 lit. h „nerespectarea măsurilor speciale instituite în situații epidemiologice deosebite".

Chiar și cu dosar penal te poți alege.

| Eugen80 a răspuns:

Daca este carantina obligatorie de 14 zile, sunt obligati sa stea in casa. De obicei orice organ poate trece oricand sa-i verifice daca sunt acasa.
Daca sunt gasiti pe strada la orice control, risca amenda, dosar penal si trimitea obligatorie in carantina institutionalizata in care isi plateste singur cazarea si masa.
Deci stai 14 zile in casa si comanda tot ce ai nevoie prin telefon sa-toi vina la usa.
Daca nu ai bani sau ai alte probleme, suna la primarie si de acolo vei primi indrumari si vei fi ajutat ca sa nu trebuiasca sa iesi din casa!

| Jukosto a răspuns:

Depinde. Dar ca sa intelegi cat de periculoasa e, sa intelegi ca acest sezon gripa a facut cam 13.000 de victime si 300.000 de infectati, la nivel global. Corona la nivel global are doar 3.000 de morti, 90.000 de infectati (datele fiind in crestere).

Doctorii si asistentii ii controleaza. Cum nu sunt multe numere de infectati la noi, sunt internati in spital acum. Dar in China, sunt asistenti care bat la usa la cei infectati sa ii controleze sau sa le aduca mancare.

Si ce risca ei conform legii, asta e mai complicat, depinde de ce tara discutam. In Romania, probabil amenda?

| Jukosto a răspuns (pentru Jukosto):

Sa adaug la informatii, 300.000 de infectati spitalizati. Infectati sunt peste 10.000.000.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jukosto):

I-ai numărat tu pe toti.

| GabrielGL explică (pentru anonim_4396):

E o medie nu trebuie sa criticăm pe cineva care incearca sa ajute, e o statistică, on lain,.

| Jukosto a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a spus si GabrielLG, este doar o statistica. Uite, de aici sunt datele:

https://www.cdc.gov/flu/about/burden/preliminary-in-season-estimates.htm