| Georgethx a întrebat:

daca schimb procesorul la PC mi se sterg datele din el sau windows-ul se buleste?
Si as mai vrea sa stiu cum aflu ce placa de baza am.

5 răspunsuri:
| SpikeSpigel a răspuns:

Pai, daca ai calculatorul mai vechi automat ai si o placa de baza mai vechie, si daca e mai vechie ce faci? Iei procesor prost? Nu, trebuie sa schimbi si placa de baza si pui placa video, dar daca iei si placa de baza si procesor autom si alta placa video(Doar daca e compatibila cu procesorul si cu e placa de baza). Si daca vrei tu sa iti schimbi procesorul ai grija la shocket-uri, si cand iei un procesor trebuie sa ai grija sa aiba acelasi numar de shocketuri ca placa de baza, si vezi ca daca il pui tu trebuie sa ai mare grija ca ii poti stramba si te c**i pe ea de placa de baza. Mai bine iti cumperi alt PC si gata, si faza cu windows-ul nu prea are treaba deoarece toate datele sunt puse pe Hard Disk. Despre ce placa de baza ai: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html instalezi asta si il deschizi, desigur nu stiu daca merge pe XP sau 7 deoarece eu am windows 8.1. Oricum, dai la MainBoard. A da, ca sa il downloadezi dai la Home si Donwload Latest version

| Georgethx explică (pentru SpikeSpigel):

Boss placa de baza nu-i veche e noua dar vreau sa schimb procesorul sa bag unu de 3 Ghz ca am de 2Ghz si vreau sa stiu daca se sterge windows-ul din pc!

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns (pentru Georgethx):

Nu se sterge dar va trebuie sa reinstalezi driverele pentru noul procesor

| diannna38 a răspuns:

Eu asi zice sa mergi la un specialist IT sau de unde ai cumparat PC sa schimbi procesorul si daca inca ai in garantie PC nu costa nimic sa iti schimbi procesorul mergi cu procesorul dorit si il schimba ei fara sa se duca garantia

| TellaPro a răspuns:

Eu nu prea cred ca e de la procesor, cred ca e de la Hard ca pe hard sunt stocate datele, windows-ul!