| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! daca vreau sa cumpar o masina noua cat de cat la un 20.000-30.000€ ca na, nu suntem toti milionari. Cum as putea proceda? daca nu vreau sa dau toti banii pe ea instant, pot cumpara in 2023 o masina pe leasing si sa platesc lunar si dupa cand nu mai am putere sa platesc sa o dau inapoi? cum e mai exact?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sigur ca poti, dai un avans si platesti leasing.
Sau poti sa o iei cu credit bancar girand eu stiu cu casa de exemplu, astfel nu te mai obliga leasingul sa mergi pe numele lor sa faci casco unde vor ei etc
Te felicit daca vrei masina noua si nu putregaiuri mana a 5-a din afara asa cum iubesc meltenii.
Sunt posesor de masini noi, le ador, nu ma intereseaza full trapa si piele cat siguranta si ca nu m-a inselat vreun escroc cu 4 clase care a sudat o epavawinking
Poti afla mai multe despre leasingul auto cat si credit auto in primul rand de la reprezentanta de la care vrei sa cumperi masina sau de la banca cu care ei colaboreaza.
Nu face prostia sa cumperi o masina second-hand in leasing!
Exista destui dealeri/ samsari care vand vechituri in leasing, este de inteles de ce pentru ca: 1 e vorba de buzunar cum ai zis si 2 sunt destule masini second-hand care depasesc bine suma de care ne-ai zis... exemplu? un porsche panamera ultim model dar second-hand, costa cat un apartament cu 3 camere intr-un municipiu mediu ca preturi!
Noul e nou, sfatul meu am avut si masini noi modeste si unele mai bine vazute, este ca nu conteaza cat de "stock" e masina, noul bate vechiul din cateva puncte de vedere unul ar fi kilometrajul si starea masinii noi vs. masina veche si ce km are aceasta din urmawinking
Am masina la care nu am bagat 7 ani nimic in ea decat reviziile anuale la reprezentanta, o alta am vandut-o dupa 6 ani fara nicio problema, alta dupa 4 ani fara nimic vreodata, honda civic de noua are 6 ani nicio problema majora.
Cx-60 a costat o galagie de bani, nicio problema pana acum, adevarat dupa 1 an.
Nu am avut acelasi noroc cu second hand dieseluri la care ba turbina, ba egr, ba catalizatorul cadeauwinking
Succesuri!

| valentingb a răspuns (pentru Simpatic):

Nu știu ce să zic de giratul cu casa. Casa e casă, nu trebuie girată decât în lipsa oricărei altei alternative. Dacă ajungi într-o situație de criză unde vinzi tot ca să iți duci copilul la cei mai buni doctori, de exemplu, ce faci? Rămâi în drum? Ai nevoie de un împrumut mare, ce pui gaj?
La leasing dacă nu îți mai permiți, pierzi mașina. Asta e. Se putea mai rău, puteai pierde și mașina și casa.

| Simpatic a răspuns (pentru valentingb):

Pai cu un salariu de 4000 de lei /luna cum poti cumpara prin credit bancar o masina de 40.000 de euro? Din punct de vedere financiar nu esti "imprumutabil".
Este doar un exemplu de sume ce am scris acum.
Dar este bun punctul tau de vedere si anume acesta cu leasingul pentru masina si nu cu creditul pentru masina!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, bineînțeles că poți face leasing la orice mașină nouă. Nu trebuie decât să ai în loc de muncă cu putina vechime.