| serau999 a întrebat:

De cateva zile m-am mutat intr-un apartament, si centrala termica (Immergas) nu mai incalzeste caloriferele, desi pana acum o facea. Incalzeste doar apa, am umblat peste tot, am cautat, am observat ca dintre 2 led-uri (unul rosu si unul galben) cel galben se aprinde scurt la o perioada scurta de timp (~3 secunde), am cautat in manual si despre asta zicea ca centrala este in "stand-by"... dar cum poate fi in stand-by daca este setata sa incalzeasca caloriferele si nu o face? Ajutor!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este in standby adica in protectie deoarece s-a defectat ceva la ea, cheamă pe cel care a montat centrala sa vina sa o faca, nu te bga tu la ea este risc de explozie daca nu stii unde sa umblii, iar daca nu stii cine a instalat centrala cauti pe internet reparatii centrale de apartament, sunt firme si suni la ei si vine cineva autorizat si o va repara.

| gabicoo a răspuns:

Daca e in stand-by e posibil sa aiba o problema. Pe ecran ar trebui sa fie un semnal de avarie un! incadrat intr-un triunghi. Poate sa fie o problema grava sau poate fi ceva simplu. Nu stiu ce sa zic.
Cel mai bine e sa cauti un specialist. Daca ai cartea tehnica a centralei e obligatoriu sa ai si numele firmei care a montat-o si un nr. de telefon. Contacteaza-i si vor veni. Bineînțeles conta cost.
Era bine sa fi avut un contract de mentenanță post garantie.

| Staif a răspuns:

Pana sa intri in panica din cauza celor spuse mai sus, uita-te la presiune. E posibil sa fie scazuta si atunci, nu mai porneste incalzirea. Daca e scazuta, reumple-o cu apa (robinetul e undeva dedesubt) dar nu mai mult de 2 bari. Cand se incalzeste, presiunea creste pana la 3. Peste 3, daca are protectie, arunca apa afara. Daca nu are, e risc de explozie. Daca e un model ce nu se potriveste cu ce am spus, uita-te dupa liniutele rosii. Presiunea sa fie cu unu mai putin.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Trebuie facuta aerisirea la calorifere. Poti chiar tu sa faci chestia asta, ca sa nu mai platesti pe altcineva, insa iti trebuie o cheita speciala.
https://www.youtube.com/watch?v=gCkuEF2Kt7E

| ziftode a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Imi pare rau, dar raspunsul tau e destul de gresit, in primul rand, fara senzori foarte speciali, o centrala nu are cum sa isi dea seama ca, caloriferele trebuiesc aerisite, iar cand trebuiesc, centrala merge, dar caloriferele nu se incalzesc uniform, adica mai putin in zona cu aer, cetrala lui e oprita complet pe partea cu, calorifere

iar pentru aerisire nu iti trebuie nici o cheita... neaparat, merge cu o simpla surubeltnita

asa ca, raspunsul lui Cristi e corect, daca din leduri si manual nu iti dai seama DE CE, atunci mai bine chemi un specialist!