| Marius_Marius_1997_AVLB a întrebat:

de curand mi-am facut un card de credit pentru minori(am 16)deoarece am nevoie de la scoala pentru bursa, asa, si eu as dori sa intreb cum pot sa pun bani pe card si cum sa scot bani de pe card.
Mersi mult!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu este card de credit ci card de debit. Daca ai bani in cont poti face cumparaturi in magazine folosind PIN (sau chiar fara PIN daca cardul e contactless) sau poti scoate bani cash de la bancomatul bancii emitente (tot cu PIN). Daca vrei sa alimentezi contul de card (care probabil ca este contul tau curent) te duci cu banii si buletinul la ghiseul bancii emitente si alimentezi contul. Daca stii IBAN-ul contului pot si alte persoane sa-ti alimenteze contul, prin depunere de bani la ghiseu ori prin transfer bancar (asa cum primesti si bursa).

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la banca cu Cartea de Identitate si-i depui (acolo tu ai un cont format din 24 de cifre si litere) si apoi mergi la bancomat sau la magzin cu codul pin in memorie (nu-l spui la nimeni si nu-l scrii pe hartie) si scoti bani sau cumperi ceva.

| SofiaDalinda a răspuns:

Buna, daca vrei sa pui banii pe card trebuie sa ii spui angajatei/angajatului de acolo ca doresti sa depui o anumita suma de bani, iar daca doresti sa ii scoti din banca trebuie sa te duci la un bancomat si sa introduci un pin.