| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare. In cam o luna eu fac 18 ani, la scoala primesc bursa, aceasta trebuie sa o primesc pe un card, intr-un cont. Daca mi-as face acum un card pentru minori si in contul acesta al meu sa primesc bursa (sau, alti bani), cand voi face 18 ani pot cumva sa modific acest cont sa fie pentru majori adica sa fie ca oricare altul? Sper ca m-am facut inteles cat de cat. Desigur ca as putea sa dau contul unui parinte pentru asta dar mi-ar placea eu sa-mi fac unul. Se poate asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Deci,încă ești minor, iar dacă îți faci card, ai nevoie de un părinte.
După ce ți-ai făcut acest card, atunci când ai făcut 18 ani, te duci frumos la banca de unde ai făcut cardul(BT, BRD, BCR și care o mai fi) cu noul buletin pentru a-ți actualiza datele și asta e tot.Si da, cardul devine pentru majori.
Nu știu dacă poți da cardul unui părinte, însă îl poți împuternici, după ce faci 18 ani.

3 răspunsuri:
| AndreiMadalin69420 a răspuns:

NU, ai ban permanent

| Hyperion7 a răspuns (pentru AndreiMadalin69420):

Ibanul rămâne același, însă daca îți faci contul când ești minor, trebuie sa îți actualizezi datele de pe noul buletin, astfel că acel cont devine pentru adulți, nemaifiind pentru minori.

| AndreiMadalin69420 a răspuns (pentru Hyperion7):

Ce dreacu spui acolo?