| anonim_4396 a întrebat:

m-am decis sa-mi cumpar o plac video de pe okazii.ro si nu stiu cum se procedeaza, proprietarul placii video mi-a spus ca livrarea este gratuita si se face cu ajutorul postei romane, in acest caz cum ii platesc proprietarului placa video?
raspuns rapid! DAU funda!

multumesc

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

El ti-o va trimite in regim de ramburs. Te duci la posta si nu poti ridica coletul fara sa platesti suma specificata de el la ramburs.Atentie! Multi au luat teapa asa. au primit in loc de placa video o bucata de caramida.

| OneShot001 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar pot sa deschit coletul inainte sa platesc, nu?

| RCML93 a răspuns (pentru Salontanul):

Iti recomand sa fii atent si la Posta Romana, cat si la Fan Courier daca alegi aceasta metoda de transport.Personal nu am incredere in okazii, plus ca daca alegi Posta nu mai poti returna produsul, chiar daca iti scrie tie ca poti pe site.La Fan eu luat teapa din cauza prostiei mele, asa ca iti recomand ca mereu sa ceri chitanta, eu am platit 21 de lei in plus care au ajuns mai mult ca in buzunarul soferului de la curierat. Daca vrei sa cumperi ceva, ti-as recomanda un site dar nu fac reclama...Salontanul ti-a spus bine,multi au fost pecaliti de site-ul asta,mai bine cumperi ceva nou si de calitate, si ai si garantia ca este ceva palpabil, nu un colet in care poate pune respectivul ce vrea.

| Salontanul a răspuns (pentru OneShot001):

Nu. Nu poti.Nu te lasa posta. Poti lua doi martori cu tine dar daca-l dai in judecata pana se termina sunt cheltieli nenumarate.

| eucumine010 a răspuns:

Colet ramburs. Plata la livrare.

| CupY a răspuns:

Când te vei duce la poștă să ridici placa, tanti de acolo îți va spune că pentru a-l ridica trebuie să achiți suma de...

| CosmiNeeel a răspuns:

Pai in primul rand iti va veni in posta o notificare ca ti-a ajuns coletul si acea notificare o vei pastra si te vei duce cu ea la posta si cu buletinul.Ia la tine 5 lei pentru orice eventualitate ca nu se stie daca e gratis, apoi cand esti la posta roag-o pe doamna de acolo sa desfaca pachetul inainte de a plati. Daca nu vrea nu il lua ca se dau foarte multe tepe. Funda ^^

| IancuSilviu a răspuns:

Simplu cand iti vine coletu dai postasului bani, sau lasi bani la posta

| debarba a răspuns:

Poti plati in sistem ramburs adica el iti trimite placa video si cand ajunge la destinatie adica la tine platesti la posta cand ridici coletul.
Acum depinde daca ti-ai facut temele si ai cautat si pe alte site-uri de gen daca gasesti cumva mai ieftin. In caz ca te intereseaza am cateva link-uri pentru tine. Intri te uiti compari si daca iti place cumperi daca nu nu cumperi simplu. 1.
http://bit.ly/AAqPKA 2. http://bit.ly/x68Nxn. Daca mai ai intrebari iti pot raspunde cu placere

| OneShot001 a răspuns (pentru debarba):

M-ar interesa o placa video HD 5670 1gb DDR3 sau un HD 5670 512mb DDR5

| Salontanul a răspuns (pentru OneShot001):

M-ar mai interesa o chestie: ce placa de baza ai? Sa vedem daca se potrivesc.

| OneShot001 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu sigur ce placa de baza are, calculatorul l-am luat de aici http://www.pc-studio.ro/......amd-28-ghz

| Salontanul a răspuns (pentru OneShot001):

Placa ta de baza este ECS MCP61M-M3 cu Socket AM3 uite aici : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/ecs/mcp61m-m3/ Cred ca vei avea probleme. Cea de a doua placa, cea cu DDR5 nu va merge pentru ca placa ta suporta doar DDR3. In ceea ce priveste prima placa acesta are slot PCI-e x16 varianta 2.1. Eu n-am gasit explicatii mai amanuntite dar placa ta suporta (cred) doar varianta 1.0. Placa s-ar putea sa mearga dar nu la capacitatea maxima. Poti sa incerci doar daca cumperi de la un magazin care accepta returul fara explicatii.

| OneShot001 a răspuns (pentru Salontanul):

Deci daca imi iau o placa video hd 5670 1gb ddr3 va merge bine sau nu?

| Salontanul a răspuns (pentru OneShot001):

Nu pot sa stiu pentru ca nu sriu ce varianta este PCI-e x16 tau. De functionat va functiona dar este ca intr-o parcare in care sunt 100 masini dar autostrada nu poate suporta decat 10 daca varianta placii de baza e mai veche. Scrie denumirea ce ti-am spus ca o ai pe browser si mai cauta. Poate gasesti undeva caracteristicile.