| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Pe 21 martie e ziua mea, împlinesc 18 ani. Faza e că vreau să petrec de ziua mea, dar pentru că pică joi, în timpul săptămânii, am decis să o amân două zile mai târziu, că să fie în weekend. Întrebarea mea e următoareabig grinacă un prieten de-al meu, îmi spune că dorește să bea o bere, eu am dreptul să o cumpăr cu buletinul "expirat" (pentru că nu am mai avut timp să îmi fac unul nou, pentru 18 ani)? Adică pe buletinul vechi scriebig grinata Nașterii-21.03.2006,dar dacă nu îl am, pe cel, pe care îl primesc începând cu vârsta de 18 ani, mă lasă să mai iau bere? Chiar îmi trebuie noul buletin ca să fac asta?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din CNP-ul tau reiese data nasterii, indiferent ce act de identitate il contine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cool, unde se verifica buletinul in Romania ca sa nu de alcool la minori?

| Sachiroo explică (pentru suntserios):

Hmmm...bună întrebare! Probabil în spatiile cu înregistrare audio-video, și în cele care au fost sancționate din cauza acestui comportament imoral.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru suntserios):

DE exemplu la Kaufland la casele rapide.
iei o doza de bere, vine o tanti, se uita din cap pana in picioare, si cu un aparatel scaeaza doza aia...Dar am auzit ca in lipsa unui lucrator comercial trebuie sa faci nu stiu ce cu buletinul
Desigur nu cere buletinul(cel putin eu nu am vazut asta), dar poate sa refuze sa ii dea daca i se pare prea pusti.

| lpavel a răspuns:

Buletinul iti trebuie doar sa dovedesti ca esti major nu conteaza daca e expirat ca doar nu politia te verifica laughing ci cel care vinde bautura!

| MarianWLF a răspuns:

Ai data nasterii pe buletin indiferent ca e expirat, e dovada ca esti major.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca chiar vrei sa mergi la sigur, cu acte valabile, poti sa iei cu tine certificatul de nastere. O sa fie ciudat atunci cand il arati la magazin, dar e strict alegerea ta laughing.

| Sachiroo explică (pentru StoicAnalysis):

Certificatul de naștere nu are poză. Ăsta e dezavantajul. Vânzătorul mă poate acuza foarte ușor că l-am furat/împrumutat de la altcineva.

| ioana748 a răspuns:

Nu iti trebuie buletin valabil.
Pe ei ii intereseaza doar data nașterii.
happy

| LaviniuA a răspuns:

Deci un prieten de-al tau vrea o berica si tu cumperi pentru el.
De ce nu zici direct ca va pregatiti de pe acum sa va faceti manga, ca doar e majoratul? laughing
Ia tata cate lazi vrei... laughing

| Sachiroo explică (pentru LaviniuA):

Am pus aceasta întrebare, ca pe una anticipată. Nu te teme, prietenii mei sunt bețivani, nici eu.

| LaviniuA a răspuns (pentru Sachiroo):

Cam aiurea formularea. Se zice de exemplu "si eu" big grin