| helpme1 a întrebat:

s-ar putea, nu e nimic sigur inca sa ma mut in America, dar sunt foarte confuz in legatura cu liceele de acolo, despre viata sociala din licee.Am citit in cateva articole ca viata este dura la liceele din America, daca nu iti faci cativa prieteni mai populari risti sa fi chelfanit. Si in afara de toate astea eu la limba engleza nu stau foarte bine, stiu limba engleza la un nivel nu foarte stisfacator. In caz ca ma voi transfera la un astfel de liceu ce trebuie sa fac?
As vrea sa aflu cateva infomatii despre viata de licean de acolo.
SA raspunda numai cei care sigur stiu ceva concret, nu din presupuneri sau ce au vazut in filme.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Ancient a răspuns:

Tu ești cel ce descrie chestiuni văzute în filmele americane despre liceeni.
Conceptul de ''bullying'' e la fel ca și în România și orice altă țară.

O să te împrietenești inevitabil cu unii colegi, nu contează cât de sociabil ești.
Bătaie nu-ți iei dacă nu ți-o cauți, exact ca și în România. Plus că se presupune că SUA e mai civilizată.

Nu te îngrijora nici cu privire la engleza ta șubredă, ba chiar bucură-te. Dacă nu stăpânești foarte bine engleza, primele luni nu vei fi întrebat mai nimic la ore. Eventual doar chestii banale. În rest, vei sta în banca ta încercând să înțelegi ce se vorbește și să-ți notezi. Apoi să pui niște colegi să te ajute să asimilezi chestiile predate.
Dar cum spuneam, partea bună e că nu te freacă niciun profesor la icre o bucată bună de timp.

Eu n-am făcut și liceul acolo, dar am fost elev timp de doi ani de zile la Byers Middle School DSST.

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Deci este o viata normala.Automat ca trebuie sa iti faci prieteni si nu, nu este ca in filme.Adica exista vestiare dar nu in toate liceele.Cat despre limba engleza, mai mult ca sigur exista un roman sau romanca acolo care te poate ajuta sa inveti repede limba si sa te adaptezi.Si cat despre batausi, nu te mai lua dupa filme ca daca ne-am fi luat dupa filme, inca aveam dinozauri sau pirania giganti sau gorile de peste 10 metri. Poate fi o persoana mai rea pe acolo dar o data ce esti nou/a stai la locul tau si fa-ti prieteni de varsta si nivelul tau social. Sper ca te-am ajutat!
Funda?