| kissbacau a întrebat:

Sunt angajat de 7 luni la o firma si as dori sa stiu daca am dreptul la concediu.Stiu ca dupa 6 luni in gerenal ai dreptul dar nu stiu sigur daca trebuie sa treaca un an de la angajare.Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Salariatul are dreptul la min.20 zile de concediu de odihna/an o data cu incheierea contractului de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. Prin urmare, poti sa iti iei concediu de odihna chiar si dupa 2 saptamani de la angajare--- in acest caz ai dreptul la 1 zi de CO.
In general, angajatorul spune salariatului la cate zile de concediu are dreptul in functie de perioada lucrata intr-un an calendaristic. Asadar, pentru cele 7 luni lucrate, angajatorul iti va comunica numarul de zile la care ai dreptul.

| kissbacau explică (pentru alessia5158):

Multumesc Alessia...

| alessia5158 a răspuns (pentru kissbacau):

Cu placere!

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa treaca un an, ca sa iti poata calcula zilele de concediu de odihna platit. Acum depinde si cat de intelegator e contabilul sau cine se ocupa la voi de asta.

| BlahBlahRaspundSiDreg a răspuns:

Nu, odata ce au trecut 6 luni poti face o cerere pentru concediu.

| Drixie a răspuns:

La 1 an se da concediu eu asa stiu dupa un an de lucruwinking :* funda te rog happy