| Andrei_Sergiu_1992 a întrebat:

sunt nou pe aici, as avea si eu o intrebare.
Sperand ca m-a puteti ajuta as avea o intrebare!
Detin mai multe bacnote romanesti destul de vechi intr-o stare foarte buna! Insa nu stiu pretul lor, am tot cautat sa le evaluez online insa nu am gasit nici-un site in masura sa faca asta...
Cateva bacnote ar fi :
- Una suta mii lei = an ( 25 ianuarie 1947 )
- Una suta mii lei = an ( 20 decembrie 1946 )
- Doua mii lei = an ( 1 septembrie 1943 )
Mentionez ca bacnotele sunt intr'o stare foarte buna...
As vrea sa stiu cam la ce pret ar ajunge astfel de bacnote...
Am cautat pe un site, am luat legatura cu acel om si mi-a zis ca 1 euro imi poate acorda pe toate 3 mentionate, insa sincer sa fiu nu cred ca ele au valuarea asta, dat fiind si nevoia lui de ele si faptul ca nu ma pricep in domeniu v-a dati seama ca si-a gasit punctul...
As dori daca se poate sa imi raspunde-ti! Multam fain

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti cauta aici: http://www.bancnote-monede.ro/catalog-bancnote-2/
Cred ca toate 3 fac cca 5-10 lei.

| Andrei_Sergiu_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Hmm, ma asteptam la ceva mai mult insa daca te pricepi si daca zici ca doar atat valoreaza...
Pe acel site :
La bacnota asta Una suta mii lei = an ( 25 ianuarie 1947 ), nu am gasit decat din 1947 o suta mii lei dar din iunie. Asta ce o detin eu nu e mentionata...
La aceasta - Una suta mii lei = an ( 20 decembrie 1946 ), nu am gasit evaluarea pe site, nu este trecuta...
Iar la ultima am gasit evaluarea...
Insa raman tot la "gandul" meu, din cate vad acel site este facut tot de cineva ce cumpara si are nevoie deci el e normal sa mentioneze cel mai mic pret...
Inca o data iti multumesc pentru mana de ajutor.

| Burlacu006 a răspuns:

Cam 100-200 de lei ar face toate trei.

| Amelia112 a răspuns:

In niciun caz nu e un euro... Ai grija in cine ai incredere.

| Andrei_Sergiu_1992 explică (pentru Amelia112):

Sper si ar fi foarte frumos sa ai dreptate... cele mentionate sunt doar o mica particica... Merci fain pentru raspuns!