| misuh2710 a întrebat:

Sunt pus intr-o situatie naspa la scoala. trebuie pana pe 10 martie sa platim in clasa toti peretii (vopseaua) luata din cauza scaunelor, o parte din perete care e plina de mere ( au aruncat niste colegi ), si 1 bucata de perete spart (m-a impins un coleg si am dat vina pe amandoi pana la urma, sa nu se oftice ala) si acum nimeni nu vrea sa recunoasca ce a facut, de mar, cine a mai adancit peretele si etc.
Voi ce ziceti? ce sa-i zic dirigai ca sa scap de plata? Domnul de la atelier ne-a zis ca ne face 100 ron toata clasa ceea ce e super dar nu vrea nimeni sa recunoasca ce a facut fiecare si e naspa asa, ca nu o sa plateasca decat 2-3.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP daca nu se gaseste vinovatul atunci toata clasa trebuie sa plateasca repararea distrugerilor.

| misuh2710 explică (pentru Ioandelasal):

Daca imi poti da si mie un link cu citatul respectiv, mersi mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru misuh2710):

Este vorba de art.162 din ROFUIP, citez:
"ART.162.(1) Elevii care se fac vinovaţi de sustragerea/ deteriorarea/distrugerea bunurilor unităţii de învăţământ sunt obligaţi, personal sau prin părinţii, tutorii sau susţinătorii legali să acopere, în temeiul răspunderii civile delictuale pentru fapta proprie sau al răspunderii pentru fapta minorului, toate cheltuielile ocazionate de lucrările necesare reparaţiilor sau, după caz, să restituie bunurile sau să suporte toate cheltuielile pentru înlocuirea bunurilor deteriorate/sustrase.
(2) În cazul în care vinovatul nu se cunoaşte, răspunderea materială devine colectivă, revenind întregii clase/claselor."

| Wehrmacht a răspuns:

Daca n-ai stricat tu nimic nu platesti nimic si gata.N-au voie sa-ti ceara bani in cazul asta.
Voi din ce dumnezeului aveti facuti peretii? Polistiren? Daca te-a impins ala si s-a spart peretele nu e vina ta.

| misuh2710 explică (pentru Wehrmacht):

rolling on the floor)))))))))) Era un perete refacut, nu ma pricep eu cu din astea, era o usa si au pus niste zapada artificiala pe acolo, vopsea si etc.

| MaDaMadalina18 a răspuns:

Hei, buna! Atata timp cat toti faceti parte dintr-un colectiv o sa trebuiasca ca pana la urma sa platiti fiecare partea voastra.
La inceput toti pot sa zica ca nu o sa dea bani si asa mai departe, dar dirigintele poate sa faca de asemenea o sedinta cu parintii unde sa-i instiinteze despre acest lucru. Sau in cel mai rau caz poate apela la sanctiuni daca nu vor contribui si ei pentru clasa.

Asa ca nu-ti face griji, se vor rezolva treburile! ^_^

| AdrenalinTm a răspuns:

Amice faci parte dintr-un colectiv de ce sa imprastii vina in stanga si in dreapta?
las-o asa cum a cazut nu fi sifonar ai sa te mai intalnesti cu situatii din astea si poate u o sa fi inculpatul ai vrea sa te toarne careva? 100 ron toata clasa? pai daca si daca chiar nu vrei sa platesti u nimic u le zici la colegi tai bai astia care ati facut tampenia voi o reparari si vina ramane a clasei si platesc ei mai mult si v-ati inteles
daca nu poti face un bine macar nu fa un rau

| Mineツ a răspuns:

Sincer eu as refuza platesc in conditile astea. Adica alti murdaresc peretii, nu recunosc si 2-3 copii sa plateasca pentru toti? Eu i-as spune dirigintei ca nu doar cei 3 care platesc sunt "vinovati" nici ceilalti n-au cum sa fie usa de biserica si daca nu-i convine sa tina o sedinta sau sa vorbeasca cu fiecare nu stiu... da de ce sa platesti tu cand s-a trezit unul sa te arunce in perete? Nu-i corect.
Oricum, noroc!

| misuh2710 explică (pentru Mineツ):

Pentru ca ma inteleg bine cu acel coleg, nu vreau sa dau vina pe el, o sa zica clara ca sunt un nesimtit. Si oricum, foarte dar foarte buna ideea asta, ca nu toti sunt usa de biserica, sa recunoasca toti sau nu dau nici 'un ban, sau ii pot aminti ca si anul trecut a avut un coleg de platit ceva si inca nu a platit nici pana-n prezent. Dar sunt clas aa8a, imi e ca daca se infurie nu ne baga in examen big grin

| Mineツ a răspuns (pentru misuh2710):

Asta-i ca sa va sperie, daca ai note bune nu au dreptul sa nu te bage in examen pentru ca ai sanse sa-l treci si de asemenea parinti tai nu vor sta cu mainile-n san... trecand peste. Sper ca ti-ai rezolvat problema si daca nu pana la urma va platii intreaga clasa, iar daca e cum zici tu de acel coleg care nu a platit nici pana acum atunci de ce sa platesti tu mai ales pentru ceva facut de altii?
Ti-am zis, nu toti sunt usa de biserica iar diriginta trebuie sa ia masuri nu sa acuze la intamplare pe baza a ce zice unul si altul... E bine ca-ti aperi un prieten e frumos dar la fel daca tu pici ar fi frumos ca si el sa plateasca si sa recunoasca nu sa se bazeze pe tine! Oricum, iti urez succes si bafta la examene!