| Danyel129 a întrebat:

Tocmai mi-am instalat windows 7 home premium dar pe partita D. Pe partia C am inca windows xp dar mi-e frica sa-l sterg deoarece pe C am driverele. Ce as putea sa fac? ( nu am CD cu drivere)Funda urgent!

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Da, asta e cel mai bun lucru.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Puteai sa folosesti dual boot, ceea ce ai facut tu, e aiurea.
Ai registri varza in momentul de fata.
Formateza partitia c si foloseste slimdrivers pentru a face update la drivere(nu ai nevoie de cd-ul cu drivere)
Programul il poti descarca de aici=>http://www.driverupdate.net/
Succes!

| horia2012 a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci. Ai nevoie de un program de extras driverele din XP.
Cel mai bun program pe care l-am folosit, du-te aici:
http://www.drivermagician.com/download.htm
cum arata:
http://www.drivermagician.com/screenshot.htm
Chiar daca nu e gratis poti recupera pe rand cateva drivere odata.
Fi foarte atent la fotografii.Nu pierde programul pentru ca ai nevoie de el la reinstalarea driverelor pentru XP.
1. Pornesti calculatorul pe XP.
2. instalezi programul.
3. Extragi TOATE driverele, chiar daca programul o sa-ti arate ca unele sunt
ale lui XP.
4. Testezi ce ai facut.
(dezinstaleaza driverul video, restart-
o sa ai o imagine proasta. Reinstaleaza driverul video cu programul Magician.
Daca diverul s-a instalat bine o sa ia o imagine asa cum era inainte, inseamna
ca ai facut treaba buna.) Asa poti incerca toate driverele extrase cu programul.
Dupa ce te-ai convins ca ai toate driverele, instaleaza W7 pe C.
Daca nu te descurci mai stam de vorba.
Pentru W7 nu ai nevoie pentru ca are
el driverele.(mai putin video, retea.)

| DDCC a răspuns:

Bună! Formatează partiția C (cauți create and format had disk partitions). Pentru drivere, ai programul DriverPack Sollution, este gratuit. Când ești pe Windows 7 n-ai nicio treabă cu Windows Xp, tot ce instalezi se salvează în D, fiind partiția sistemului.

| Danyel129 explică (pentru DDCC):

Pai daca formatez partita C mi se duc si driverele >_> Si eu nu am CD-urile pentru drivere.

| DDCC a răspuns (pentru Danyel129):

Măi, partiția C îți folosește doar dacă ai kiturile de la drivere acolo, ce îi e instalat în C nu îți folosește la Windows. Adică tot ce ai instalat până acum se găsește în D. Windows 7 n-are nevoie de driverele esențiale (placa de bază, sunet, video) fiindcă le instalează automat. Ce te complici atât? N-ai acces la Internet pe PC-ul tău să downloadezi DriverPack Solution 12.3 Full de aici http://drp.su/download.htm și să-ți actualizezi driverele?

| Danyel129 explică (pentru DDCC):

Nu merge sa formatez partitia C imi da o eroare!

| DDCC a răspuns (pentru Danyel129):

Bagă un CD bootabil cu Windows-ul în DVD-RAM și formatezi de acolo partiția C ori instalezi iar Windows-ul cel mai bine.

| Danyel129 explică (pentru DDCC):

Nam CD cu windows 7. -. doar cu xp

| DDCC a răspuns (pentru Danyel129):

Păi și ce eroare îți dă la formatarea partiției C? Nu trebuie cu Windows 7 măi, doar un WIndows oarecare să booteze, de acolo formatezi partiția. SAU, downloadează Partition Magic și formatezi de acolo C-ul însă vezi să setezi D-ul ca partiție activă sau primară dacă nu ți-e setată iar celelalte partiții ca logice. Și din cmd (command prompt poți face cam același lucru), scrii "cd." și dai enter până ajungi la C:\, după care scrii Format C: /X /FS:NTFS și dai enter. Sper să-ți fie de folos.

| Danyel129 explică (pentru DDCC):

Scuze ca raspund asa tarziu dar nu mai conteaza, am creeat un CD bootabil cu win 7 si mi-am formatat ambele partiti. Merci oricum!

| DDCC a răspuns (pentru Danyel129):

Da, asta e cel mai bun lucru.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Vezi ca o sa faca conflict si o sa bulesti pc-ul.Nu ramane decat sa formatezi ambele hard-uri si sa instalezi win7 in C: Drivere se gasesc foarte usor pe net! De obicei win7 are toate driverele standart deja instalate. daca nu se pot gasi pe net, cauti pe google numele driverului pentru win7.(ex. nVIDIA 7600 windows 7 drivers)

| Danyel129 explică (pentru Radu_Hariga_1988):

Mda dar eu nu am instalat win 7 de pe un CD l-am instalat cu daemon tools