| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre asta: un baiat are note mici la liceu dar nici nu prea ii place sa invete, dar ii place sa citeasca carti din care le cumpara de la librarie, se comporta normal, e o persoana linistita si timida. Citeste cartile scrise de Dan Brown, Chuck Palahniuck, Carlos Ruiz Zafon, Albert Einstein, Friedrick Nietzche, etc... (v-am dat doar un exemplu ce citeste). Multumesc, dau funda. happy

Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

Părerea mea este că pe respectivul băiat nu-l atrag materiile de la şcoală, sau modul în care sunt predate.
Şi totuşi, e clar că-l duce capul şi că e inteligent, pentru că nu sunt scriitori uşori, mai ales că au lucrări grele.
Probabil că el deja ştie tot ce se predă la şcoală şi nu. l interesează. Fiecare om cu pasiunile lui. Nu am motiv să-l judec. Mai bine aşa, măcar să fii sigur că ştii ceva, decât să înveţi papagaliceşte toată viaţa pentru note.

4 răspunsuri:
| bestialu96 a răspuns:

Are note mici fiindca el face parte din urmatoarea generatie, noi acum folosim vechiul sistem de "invatamant" sa zic asa. Nu spun ca nu mai trebuia sa invatam, dar noi acum dam doar 2 clickuri si avem informatia pe "tava"
Inainte, trebuia sa inveti mult din carti. acum nu mai trebuie e doar o chestiune de timp pana cartiile o sa devina trecut. la fel si "invatatul pe rupte pentru a stoca informatii inutile"

| alexTT a răspuns:

E treaba lui ce note are, mai ales ca acum la bacalaureat nu se mai iau in considerare mediile din anii de liceu, e de ajuns sa aiba note de trecere.

| monamonkey a răspuns:

V-as da funda la toti, mi-a placut mai mult ce a spus "AnimeChu". happy

| Haze a răspuns:

E un oarecare om care isi da seama ca sistemul de invatamant romanesc e o mare aberatie si doar incearca sa treaca prin el ca gasca prin apa happy