| IonuTzu2435 a întrebat:

Vreau si eu un program de tradus din romana in engleza,dar sa nu fie gen:Google translate, Bing translator. Vreau ceva bun care traduce fara greseala. Dau funda :*!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate programele enumerate de tine sunt foarte bune, dar trebuie folosite de o persoana inteligenta. Din fericire, nu exista un program care sa traduca 100% corect, fiindca traducerea este o munca prea creativa pentru un program. Foloseste cu incredere google translate alaturi de creierul tau, vei avea cele mai bune rezultate.

| IonuTzu2435 explică (pentru Brigaela):

Deja incepi sa ma jignesti, daca tu traduci cuvant cu cuvant, acel program traduce, eu am de tradus vreo 4-5 documente si tu vrei sa imi zici ca traduce asa de bine incat pot garanta maxim 70 % pe acel program?

| Brigaela a răspuns (pentru IonuTzu2435):

Nu, nu te jignesc, dimpotriva. Iti spuneam ca nici un program nu se poate compara cu mintea umana si ca poti mai mult decat programul de pe calculator folosindu-ti mintea. Nu exista nici un program in lume care sa-ti faca o traducere nici 10% corect, fiindca nu se poate asa ceva. Traducerea este un act uman, care necesita inteligenta si creativitate. daca trebuie sa traduci niste documente, atunci fa-o singur, cu ajutorul programelor respective care sunt foarte foarte bune. dar nu sa bagi text in ele si sa scoti traducere, e vident, ci ca sa iti fie suport pentru traducere. Daca documentele sunt dintr-o limba pe care nu o cunosti, plateste un traducator. NU exista posibilitatea de a face traduceri automate si asta este foarte bine, fiindca inseamna ca inteligenta umana este inca imbatabila.

| njohn a răspuns:

Am cautat tot felul de programe, dar nici unu nu traduce 100% corect