| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Ar trebui sa ajung la aeroportul Otopeni saptamana viitoare, pe 18.11, miercuri seara la ora 9 si 5 minute (daca voi rezerva cursa respectiva).

Intrebarea mea este " Este permisa circulatia in Bucuresti, dupa o anumita ora a serii?"

(Am aflat la stirile Pro TV ca trebuie completata declaratie pe proprie raspundere - trebuie sa o caut, sa vad pe care website o gasesc).

Ma refer la turistii care se deplaseaza spre o anumita locatie in Bucuresti seara, cu taxiul."

Stiu ca pot intreba firmele de taxi daca au suspendata activitatea in alt interval orar (cu exceptia intervalului 23 si 5 dimineata, cum spunea la TV).

Daca - Doamne fereste - s-ar intampla ca avionul sa intarzie si sa soseasca in Bucuresti, DUPA ORA 23, iar conform noului regulament nu este permisa prezenta pe strada (sau parasirea domiciliului) intre orele 23 si 5 dimineata - este foarte probabil ca nici taxiuri nu se gasesc in acel interval orar - ce solutii are turistul ajuns in aeroportul Otopeni, Bucuresti (din vina companiei aeriene) dupa ora 23?

Exista cumva vreun motel sau un loc de innoptare undeva in incinta aeroportului (evident contra cost) oferit de managerii aeroportului, DOAR in caz de urgenta, in situatii in care zborul are o intarziere de cateva ore, iar avionul ar sosi pe aeroport dupa ora 23, cand nu este permisa circulatia?

Se permite turistilor sositi in aeroport, daca au un zbor ulterior, a doua zi, de exemplu, sa ramana peste noapte in aeroport, in sala de asteptare?

Sau este inchis aeroportul intre anumite ore in timpul noptii (de exemplu intre orele 23 si 5 dimineata)?

Eu voi avea un alt zbor din aeroportul Otopeni catre o alta destinatie, joia viitoare la ora 2 dupa masa, iar dimineata sau la pranz NU exista zbor din orasul meu catre Bucuresti, decat seara.

Puteti sa-mi recomandati o pensiune (sau un hotel, preferabil 2 sau 3 stele cel mult), care este aproape de aeroportul Otopeni?

(Presupun ca nu sunt inchise hotelurile din cauza starii de alerta, dar cel mai sigur este sa sun la hotelul ales si sa intreb).

Deoarece Bucurestiul este unul din orasele tarii cu un numar ridicat de cazuri de infectii cu noul corona virus, exista multe restrictii impuse de clasa politica.

Din ceea ce am retinut eu ascultand stirile TV, sunt urmatoarele:

- NU este permisa deplasarea intre orele 23 si 5 dimineata, decat pentru serviciu si urgente medicale;
- sunt inchise cluburile, restaurantele, scolile, gradinitele, etc.

Din fericire, aeroporturile isi deruleaza activitatea (cel putin Otopeni).

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
| Balalau95 a răspuns:

NU am auzit in nici un fel de interdictii de circulatia autobuzelor care incep sa circule la 5
si in orice caz, tu chiar vrei sa suflii in iaurt, tu insuti spui intervalul 23-5 iar dupa aia ca ai avion la 9, intre 5 si 9 sunt 4 ore in care ai dreptul sa fi pe strada binemercic, si cred sincer ca si taxi-urile merg dupa 5

in orice caz, daca tot ai dubii, cauta pe google "telverde coronavirus" si freaca-i la melodie cu orice intrebari ai chef, ei sunt OBLIGATI sa stie care e treaba

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

Biletul de avion (copie) este suficient pentru a demonstra scopul deplasarii in perioada 23-5.
Hotel/pensiune/apartament cauta pe booking. Selectezi Otopeni si gasesti cate vrei, pentru toate buzunarele.