| xbastanu a întrebat:

Salut tuturor. Ieri am avut prima ora de conducere si am fost cam varza..As vrea sa imi explicati cum pot stapanii corect pedala de ambreiaj si cum sa merg doar pe banda mea fara sa trec de axul drumului. As dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi utile pentru incepatori. Ofer FUNDA.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt lucruri pe care le inveti prin exercitiu. E ceva normal ca la prima ora sa nu stpanesti masina, de aia faci scoala de soferi

| Pool77 a răspuns:

Eu nu am avut probleme cu ambreajul sau cu axul drumului.
Unica problema pe care am intampinat-o a fost ca nu aniticipam.
Cred ca chiar in prima ora am reusit sa innec masina, un TDI de 1.9, bine intr-adevar eram chiar in mijlocul intersectiei emotii etc.
La mine a functionat metoda cu calcaiul pe jos, acum cu timpul iti vei regla si tu piciorul.
Iar pentru axul drumului ai oglinzi.

| christall a răspuns:

Cand pornesti masina dai drumul la ambreiaj usor pana incepe masina sa o ia din loc, cand incepi sa apesi acceleratia. Dupa aceea, apesi ambreiajul pana jos cand schimbi vitezele.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa ii pui aceste intrebari instructorului tau. Daca refuza sa te ajute, schimba-l. Iti doresc bafta la examene.

| Kr5 a răspuns:

Pedala o vei controla in timp, sfatul este ca atunci cand o calci calcaiul tau sa fie in aer nu pe podea si cu timpul te vei obisnui (si sa nu fii incordat) iar cu axul drumului eu am facut asa te uiti pe sosea si ai sa vezi ca pe unde trec masinile asfaltul are alta nuanta mai deschisa la culoare si pe mijloc are o nuanta mai inchisa ca nu se trece pe acolo, tu va trebuii sa stai pe sosea in asa fel incat partea de culoare inchisa a asfaltului este fix pe mijlocul tau fix in fata ta

| SacadatPeBeat a răspuns:

In primul rand, tine calcaiul jos, ridica piciorul pana pe la jumatate de pe ambreiaj, atunci o sa inceapa sa trepideze masina si tot atunci o sa si porneasca de pe loc, dupa asta poti lua piciorul de pe ambreiaj si apasa acceleratia. Deci poti pleca cu masina de pe loc doar din ambreiaj, fara acceleratie
Iar cu axul drumului, uita-te la botul masinii partea dinspre tine si incearca s-o ti putin mai incolo de linie
Bafta

| FataCuMasca a răspuns:

Exercițiu. Stai calm(ă) şi eu fac şcoala acum, luna viitoare am examenul şi la început eram la fel dupa vreo 10 ore o să zbori cu ea laughing baftă