| mistergiovany49 a întrebat:

Un sfat avizat, dar nu complicat! Am o multifunctionala CANON PIXMA MG2550S si intentionez sa fac un tablou din mai multe A4 foto. Nu am descoperit in setari modul de lucru, stie cineva o explicatie detaliata?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Impartirea trebuie sa faci cu un program dedicat, unde vezi exact cotele (metric sau in pixeli) pe hartie foto, cu imprimanta foto si cartuse foto sau laser color.

2. Posterele nu se tiparesc pe imprimanta (A4 sau A3), ci se fac cu aparate speciale (plotter sau asemanatoare), pe coli de hartie mare (A0 sau si mai mare, role)

Ca urmare, va trebui sa folosesti un program gen "Corel Draw", "Gimp" sau asemanatoare, care au posibilitate de masurare exacta (la zecimi de milimetrii sau chiar mai mici si /sau la nivel de pixeli).
Cand ai impartit, taiat si salvat toate elementele puzzle-ului in fisiere diferite, atunci le poti duce la tiparit, dupa care va trebui sa le potrivesti perfect laolalta.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Indiferent ce marime de fotografie mare vrei sa faci, trebuie sa calculezi cu numarul de puncte (pixeli).
Ca indiciu, eu calculez o poza de 640x480px = "carte postala" (A6), iar o coala A4 este din 4 bucati de asemenea marime (1280x960px). Acest numar de pixeli se poate considera deja perfact la o vizualizare de la distanta de 0.5m sau mai mult.
Daca vrei sa montezi o poza mare din mai multe coli de A4, calculeaza cu aceste cifre.

Insa, daca poza este de dimensiune mare, nimeni nu se va uita indeaproape la el, inertia ochiului acoperand mai multi pixeli.
Ca urmare, daca te uiti la poza de la o distanta de 5m, atunci rezolutia poate fi de 10 ori mai mica, dar claritatea perceputa va fi identica. Asa se face ca, poza tiparita pe coala A4 poate avea o rezolutie de doar 128 pixeli, dar claritatea perceputa de la 5m va fi identica cu ceea de 1280 pixeli vazuta de la jumat de metru.

Ca urmare, daca vrei sa faci un poster pe peretele unei camere, poti folosi orice rezolutie de peste 4Mpx, imaginea se va vedea perfect si de la 2m distanta (restul sunt deja de prisos, diferentele ne fiind observabile cu ochiul liber).

Va fi mai mare problema tiparirea impartita pe coli diferite. Pentru asta trebuie sa facei intai taierea exacta al pozei pe bucati, in raport cu marimea finala dorita si colile A4 tiparite.

| mistergiovany49 explică (pentru Bula):

O mare parte din raspunsul tau o sa-mi fie de un real ajutor! Mai trecut in sfera care, (nedorit) mi-a trezit interesul pentru fotografie! Da, voi respecta sfatul tau vis-a-vis de calitatea posterului final. Ar mai fi totusi ceva de ordin tehnic, sa zic! 1) tiparirea impartita pe coli diferite o face imprimanta, stiu de la un impatimit al foto la imprimanta. 2) Ma intereseaza setarile imprimantei pentru realizarea de postere! Oricum, esti documentat, iar pe aceasta cale iti multumesc pentru ajutor!

| mistergiovany49 explică (pentru Bula):

Este o metoda simpla si eficienta pe care am descoperit-o dupa ce a venit raspunsul tau si anume, Microsoft Paint! Am parcurs tutorialul si intentionez sa incep a proba cu el. Ce parere ai?

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

In Paint este aproape imposibil de facut, fiindca doar o parte mica se vede pe ecran dintr-o poza.
Chiar si daca este de rezolutie mica, este foarte greoi sa duci liniile de decupare in afara ecranului.
Dar poti incerca, de curiozitate... happy

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

1. Impartirea trebuie sa faci cu un program dedicat, unde vezi exact cotele (metric sau in pixeli) pe hartie foto, cu imprimanta foto si cartuse foto sau laser color.

2. Posterele nu se tiparesc pe imprimanta (A4 sau A3), ci se fac cu aparate speciale (plotter sau asemanatoare), pe coli de hartie mare (A0 sau si mai mare, role)

Ca urmare, va trebui sa folosesti un program gen "Corel Draw", "Gimp" sau asemanatoare, care au posibilitate de masurare exacta (la zecimi de milimetrii sau chiar mai mici si /sau la nivel de pixeli).
Cand ai impartit, taiat si salvat toate elementele puzzle-ului in fisiere diferite, atunci le poti duce la tiparit, dupa care va trebui sa le potrivesti perfect laolalta.