| Straticiuc_Sergiu_1999 a întrebat:

Salut va rog sa m-a ajutați, problema e așa :după ce formatez diskul care era cu Windows nu mai pot instala pe el, dar este și diskul D care nu vreau sa pierd datele din pc. este vreo soluție?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Daca ai doua partitii este simplu. Bagi cdul sau stickul de windows, bootezi de pe el, dai format DOAR la drive C si reinstalezi windows. De drive D nu te atingi. Cam asta este.

| Vântulalb a răspuns:

Poti salva ce ai in D. Apoi le repui la loc.

| nukeyly a răspuns:

Cand vrei sa fi sigur copiezi datele pe un hdd extern(de nai suna un prieten) iar dupa, cu hdd-ul originaL, il refaci fara stres, C-ul sau tot hdd-ul C+D,
varianta finala: da un Low level format ( functia asta rade tot TOT SI PIRAMIDA cu Tutankamon cu tot )_refaci C-ul si-l faci primary active, sa poti pune win pe curat de obidei merge, da na
depinde ce-ti rezerva soarta.
Si verifica sa fie bun MRB-ul primul sector din spirala hdd-ului de unde pleaca tot, dar si asta se poate reface cu soft bazat.

Daca hdd-ul chiar are pitipoance in cap, sau e pe final de viata(vezi asta cu softuri specifice gen hdd sentinel sau hd tune)
iei altul de 2 TB+7200 rpm musai, acopera cam totate nevoile normale pret 200 ron eMAG si olx e plin. Mai sunt si variante de 18 TB sau ssd-uri de 4 TB+ la preturi maricele. WD-GOLD, MODELE-ENTERPRISE, ETC.

Eu tin date in oglinda off line, unu merge unu sta, si care sta ocazional e reimprospatat cu date inestimabile happy.

| gabriel2004o a răspuns:

Sa înțeleg ca ti-a apărut eroarea aia cu GPT?

| NutBuster69 a răspuns:

Solutia mereu exista, poti incerca sa pui unitatea in frigider pentru 24 de ore, daca nu merge descarci Fortnut si prajeti pe cpu niste bacon, daca tot nu merge imi pare rau.