| nllbia99 a întrebat:

Vreau sa ma ajutați ce i care se cunosc cu asa ceva, lucrez în Germania și as vrea sa îmi cumpăr o mașină ca sa o am pt naveta la lucru și concediu când ma duc în tara, am 3 ani de când am permisu și asigurarea depășește o mie de Euro și nu e convenabil deloc, dacă o înmatriculez pe tatăl meu care are 27 de ani de când are permis cam cat ar ajunge cheltuielile? As vrea un passat di 2007+ kombi, 103 KW pe motorina, care ma poate ajuta cu un calcul. Am încercat pe site ul lor și nu mi da oferte nu știu cum sa calculez, înainte îmi dădea acum nu. Care e în Germania, sau cunoaște rog sa ma ajute.
Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru BMW 3000 cmc din 2006 taxa + RCA = cca 10+10 mil = 450 E. Inmatriculat pe un pensionar in 2013 in Ro. Taxa de mediu m-a cam rupt = 3000 E. Motorul tau e mai mic, nu sta pe ganduri, pune-te pe treaba. Mai am un Focus de 1, 6 din Germania tot pe pensionar. RCA cca 4 mil, taxa cca 0, 6 mil. Nu incape discutii sa mai faci calcule.

| nllbia99 explică:

Eu as vrea sa o înmatriculez în Germania nu în Ro.