| DDUCKX a întrebat:

Salut vreau sa plec in SUA la facultate la vara; Voiam sa stiu ce trebuie sa fac sa fiu rezident permanent in America dupa absolvire

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Una-i "vrutul" si alta-i "pututul"! In primul rand, costul scolarizarii--- 1800$ doar pentru un singur curs a platit nepotul meu, cetatean canadian, la o facultate de bussines din Detroit! Costul unui singur curs poate atinge 10000 $ la o facultate de medicina, in cazul studentilor internationali. In acest caz, doar 8 cursuri sa contractezi intr-un an de studiu si pretul salta la 80 de mii de dolari!
O alta problema ar fi obtinerea vizei de studii(F) de la ambasada--- vezi ce alte documentele justificative sunt necesare, alaturi de aprobarea institutiei de invatamant americane :http://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-typefandm.asp

Cat priveste aplicatia pentru Green Card, gasesti informatii in link-ul :https://www.uscis.gov/greencard

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a deveni rezident permanent in USA, trebuie sa obtii viza de rezident permanent in urma unui proces de emigrare.
Te sfatuiesc sa iti iei testul IELTS de engleza, fara de care, emigrarea nu-i posibila, fiind o proba eliminatorie.
Intre timp, intri pe site-ul Ambasadei Americane din Romania si cauti lista cu cerintelor lor, pentru emigrarea in USA.
Sunt multe acte de adunat si punctaj de intrunit, asa ca, este bine sa incepi procesul acum, daca vrei sa ajungi pana la sfarsit de an, in America.
In principiu, daca esti milionar in dolari, atat USA cat si orice alta tara din lume, te primesc cu bratele deschise.
Daca nu esti milionar, trebuie sa fii vreun olimpic international la o materie ca: informatica, chimie, fizica sau matematica, unde facultatile cele mai tari din lume, vin si-ti ofera bursa si loc la facultatea lor.
Cu un simplu liceu terminat, nu prea te primeste nimeni, ca nu ai nici o profesie, nici o experinta si nici milionar nu esti, ca sa ii convingi ca esti o valoare pentru ei.

| doctorandus a răspuns:

De ex.:

- poate primesti o slujba acolo;
- poate te casatoresti cu un cetatean american;
- etc.