| Sct_Bogdan_1997 a întrebat:

Am cumparat zilele trecute un SSD de 240 de la Kingston si l-am montat pe un Lenovo Ideapad 100-15IBD, SSD-ul a fost pozitionat in locul HDD-ului urmand ca acesta sa fie pus in locul unitatii optice ajutandu-ma de un CADDY. Toate bune si frumoase pana aici, totul a decurs in standarde, de aici treaba s-a complicat, dupa instalarea OS-ului am remarcat ca laptopul mi-a "citit" doar SSD-ul, HDD-ul fiind si el activ dar incompatibil cu utilizarea.
Am remarcat ca HDD-ul la sectiunea File System era RAW ci nu NTFS, am incercat sa-l formatez dar primeam eroarea "Windows was unable to complete format.", dupa instalarea a 12 versiuni de Windows, atat 10 cat si 8, 7 am constatat ca tot nu pot rezolva nimic. Curios fiind si dorind sa verific daca s-a stricat HDD-ul, l-am montat in pozitia sa initiala si am observat ca merge perfect, deci el este in perfecta stare. M-am uitat si prin BIOS sa vad daca pot rezolva ceva acolo, dar am fost surprins de ingeniozitatea celor de la Lenovo care au fost atat de inspirati incat sa puna un BIOS rudimentar care insumeaza aproximativ 10 setari pe care le poti manipula doar cu Enable/Disable. Instaland peste 5 programe de format si observand ca tot nu se schimba nimic m-am decis sa va cer ajutorul. Astept pareri!

PS: SSD-ul merge perfect.
PSS: Am reusit sa pun HDD-ul in format ReFS, dar imi afecteaza timpul de incarcare al laptopului, acesta incarcandu-se in vreo 10-15 minute.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce te chinui atât când e câțiva lei un adaptor SATA - USB3?!?

| Stef98 a răspuns:

Salut Bogdan,
Sfatul meu este sa renunti la HDD definitiv, sau cel putin sa il conctezi printr-un port.

Ai putea afla mai multe aici http://www.overclock.net/......-ssds-hdds

Multa bafta!