| ovidiu68 a întrebat:

Problema mea este legata de un laptop Lenovo B50-80. In locul unitatii optice am montat hdd-ul laptopului si in locul hdd-ului un SSD. In bios nu aparea hdd din caddy-ul montat. Am incercat diverse combinatii, pentru a beneficia de ambele dispozitive dar fara rezultat. Pe ssd am win 10 iar pe hdd win 7. Booteaza numai de pe dispozitivul pe care il montez in locul vechiului hdd. Niciun windows nu vede dispozitivul montat pe caddy (fie ca ssd-ul fie ca e hdd-ul). Deasemeni din boot menu, nu pot boota de pe caddy intrucat nu apare in lista.
Astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ori e defect, ori vezi ca pe caddy de obicei se afla un "piciorus" care poate sa fie mutat(de la stanga la dreapta), e de obicei din plastic si ala modifica niste setari.

| K0sti a răspuns:

E defect...

| halogen001 a răspuns:

Unitatea optica e vazuta daca e pusa la locul ei?

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca nu e in bios nu are cum sa fie in windows, incearca-l la alt pc. Daca si la altul face la fel, e defect

| ovidiu68 explică:

Am pus dispozitivul pe un Acer aspire si functioneaza fara probleme. (se vede in bios si in win). Acel ''piciorus'' l-am mutat, insa fara efect. Unitatea optica este ok atat in bios cat si in windows.

| Rares_Gorgan_1980 a răspuns:

Am si eu acceasi problema.Ai rezolvat cumva? Multumesc

| ovidiu68 explică (pentru Rares_Gorgan_1980):

Am lăsat hdd-ul cu, care am cumparat laptopul la locul lui și în locul unității optice am pus ssd-ul. Inițial aveam un alt hdd mai mare pe care doream dar am renunțat la el

| Rares_Gorgan_1980 a răspuns:

Si daca ai pus ssd-ul in locul unitatii optice, ai pus sistemul de operare pe el? Te-a ajutat la bootare? Se vede diferenta in bootare sau nu?

| Rares_Gorgan_1980 a răspuns:

Am trimis laptopul celor de la depanero..au zis ca vor gasi o solutie sa puna ssd in locul hardului actual, iar hardul original sa-l lege intr-un caddy in loc de unitatea optica.Astept sa vad ce iese!

| ovidiu68 explică (pentru Rares_Gorgan_1980):

Da, am pus sistemul de operare pe ssd și se vede diferența la bootare, mai scurt timpul și mai rapid in aplicații.