| lollydelia a întrebat:

Salutare!
Am parintii plecati in Spania si bunica mea este tutorele meu legal.
La sfarsitul lunii am ocazia sa plec intr-o excursie in alta tara dar am nevoie de procura pentru ca nu am 18. Bunica mea, ca tutore, poate sa mearga la notariat sa semneze actele?

Răspuns Câştigător
| MariusCs a răspuns:

Eu locuiesc in Spania si stiu, cand a fost nevoie sa imi renovez buletinul, am avut nevoie de o procura facuta de parintii mei.
Tu intreaba daca cu ce ati face bunica ta este suficient daca nu parinti tai pot merge in spania la politite unde face un act cum ca ati da voie sa iesi afara din tara, costa in jur de 6 €. Daca nu parinti tai pot face o procura la consulatul cel mai aproape de unde locuiesc ei, unde sa scrie ca ei ati dau voie sa parasti tara.Cum procura asta se face la consulatul romaniei costul ei este de peste 50 € ca sa nu moare Base de foame si sa avem autostrazi si noi. Oricum trebuie sa mergi sa te informezi la cei care fac excursia si sa le spui situatia ta.Ei cu siguranta o sa ati spuna exact ce ai de facut. Succes!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da sau le poti spune parintilor tai sa faca o hartie la mana (cu o fotocopie de la buletinele lor daca e necesar) si semnatura lor si sa ti-o trimita prin posta.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Da, bunica poate merge la notariat sa semneze actele. Poti pleca la parinti in Spania doar insotita de tutorele desemnat.