Întrebare recomandată | simo123418 a întrebat:

Buna ziua. Eu sunt in plasament și urmează să plec cu un proiect erasmus in Turcia, cu scoala. Am 16 ani.Mama mea (femeia care m-a crescut) este tutore legal. Cand vine vorba despre mama mea reală, este singura din certificat, iar la tată am bară, dar mi se pare ca a fost scoasă din drepturi sau nu stiu, având în vedere că eu sunt in evidenta la D.G.A.S.P.C. Intrebarea mea este, am nevoie de procura de la mama care m-a crescut (tutorele legal) sau de la femeia din certificat pentru a obtine procura pentru a ieși din țară? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia notariala (nu procura) de la reprezentantul legal (tutore), prin care isi da acordul sa pleci cu grupul in Turcia si indica un insotitor major, respectiv pe unul dintre majorii care va insotesc.
Cei de la scoala trebuia sa va fi spus asta.

| simo123418 explică (pentru Ioandelasal):

De la liceu au zis ca nu stiu sigur, am primit poza cu buletinul instotitorului si au zis sa mergem cu ambii părinți la notar...

| Ioandelasal a răspuns (pentru simo123418):

Este asa cum ti-am spus. Spre edificarea ta completa iti citez prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie... a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv."

3 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

De la tutorele legal.