| FesCuDungi a întrebat:

Salutare, am si eu un Trandafir Japonez de vreo 8 ani de zile, poate chiar 9 nu mai stiu sigur, si as vrea sa stiu de ce nu infloreste cand este in pamant! Daca iau o crenguta si o tin in apa cateva zile, poate chiar o saptamana, infloreste, dar in ghiveci deloc! Ce as putea face ca si cel din ghiveci sa infloreasca?

Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Iti recomand sa-l pui intr-un un loc unde primeste lumina din partea de sud, uda-l des, si aseaza-l astfel incat razele soarelui sa nu cada direct pe frunze. Temperatura potrivita pentru inflorit este in jur de 18-20 de grade Celsius. Toamna poti lasa direct in bataia soarelui, asa se dezvolta si se maturizeaza lastarii, iarna trebuie redusa udarea sa aiba repaus necesar ca sa-si revina in primavara.
La 3-5 ani trebuie schimbat pamantul(in care amesteci ingrasamant) din ghiveci sau vasul in care il ai.

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Complex raspunsul lui skorpio si bun, mai trebuie adaugata eventual si o altoire.La nedumerirea ta cu ramurica ce infloreste? Cauza : Ai oferi conditii de lumina diferite de pomul batran,hrana,apa din belsug si este normal sa infloreasca deoarece este o planta tanaraaaa si are alta putere de regenerare decat pomul batran. Sfatul meu este prinde mai multi pui imbobociti, alege-l pe cel mai sanatos, cu flori multe, cind va face mustatile de ajuns de mari si dezvolta o noua planta al poti muta in ghiveci.Ai grija ca lumina ai influenteaza cresterea si verticalitatea,daca este departe de geam se va inclina sigur spre lumina,frunzele vor fi mari pleostite, uneori galbejite, asta denota lipsa lumini chiar daca este udat si schimbat pamantul recent.Succes

| a1doru a răspuns:

Eu nu am mai auzit asa ceva.parerea mea este ca pamantul din ghiveci nu e corespunzator, si te sfatuiesc sa cumperi de la un magazin o punga de compost si sa schimbi pamantul.

| cipricocut a răspuns:

Poate acel trandafir, ca si multe alte culturi din japonia, se bazeaza pe foarte multa apa, cum ai zis, in apa infloreste, incerca sa ii dai mai multa apa, sau cauta informatii pe net despre trandafirul tau. succes