| joghu22 a întrebat:

Salutare!
Am un Panou Solar, daca ma poate lămuri cineva. Am pompa montata pentru ridicarea presiunii, funcționează normal însă cand inchid robinetul de apă caldă se aude un zgomot continuu la pompă și o bătaie în țevi, nu se oprește decât dacă mut ușor dinspre apă caldă spre apa rece. Mă disperă și nu știu ce să-i mai fac. Vă mulțumesc anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin simpla oprire al apei, pompa nu se opreste si baga presiune.
Sistemul trebuie astfel facut incat pompa sa se opreasca cand numai circula apa si sa porneasca cand deschizi robinetul.
Acest sistem poate fi chiar si un intrerupator simplu, montat pe circuitul electric a motorului (langa robinet), din care sa-l poti porni si opri cand il folosesti sau ai terminat.

| joghu22 explică (pentru Bula):

Eu am pusă supapa de sens pe vertical, am auzit ca e gresit?

| Bula a răspuns (pentru joghu22):

Depinde de instalatie. Daca functioneaza, atunci e OK.
Problema este sa se opreasca motorul pompei, sa nu "explodeze" instalatia.

| joghu22 explică (pentru Bula):

Funcționează pompa… însă cand inchid apa calda șuieră si face acel zgomot. Unii m-au sfătuit sa schimb supapa de directie

| mihai69 a răspuns:

Supapa unisens nu are nicio treabă. Ție ți-ar fi util un prescontrol electronic care să oprească automat pompa când nu ai consum. Și, de ce nu? un vas de expansiune. (De fapt, e chiar normal să existe unul în cadrul unei instalații de încălzire solare a apei).

| joghu22 explică (pentru mihai69):

Da, pana la urma cred ca o sa il dau jos de tot, m-a facut de cap, de nervi!